Prezident Volodymyr Zelenskyj chce riešiť všetko rokovaniami, Oleksij Danilov nevidí hrozbu invázie

KYJEV – Ukrajinská strana nepredpokladá, že k veľkému útoku Ruska na Ukrajinu dôjde v priebehu aktuálneho týždňa.

Uviedol to tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov po stretnutí s vedením Najvyššej rady, ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom a lídrami frakcií a skupín v komentári pre novinárov. Poznamenal, že situácia je “absolútne pod kontrolou.” „Pozorujeme stav na hraniciach a nemyslíme si, že by v nasledujúcich dňoch mala byť spustená rozsiahla ofenzíva Ruskej federácie.

Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany zároveň dodal, že zo strany Ruska existuje neustála hrozba kvôli zamrznutému konflitku v oblasti Donecka, Luhanska a kvôli anexii Krymu. Danilov zdôraznil, že ukrajinská armáda je pripravená na akékoľvek výzvy, ktoré dnes máme.”

Ukrajinský prezident pán Volodymyr Zelenskyj povedal, že Kyjev chce všetky otázky riešiť výlučne diplomatickou cestou. Hovoril o tom v príhovore k občanom Ukrajiny, ktorý zverejnil na facebookovej stránke.

Poznamenal, že to nie je prvýkrát, čo Ukrajine hrozila veľká vojna a bol stanovený dátum vojenskej invázie. Podľa jeho názoru to naznačuje, že „štát je dnes silnejší ako kedykoľvek predtým“. Ukrajinský líder dodal, že krajina si verí vo svoje ozbrojené sily a základom armády je “dôvera vlastných ľudí a silná ekonomika”.

 

Zelenskyj zároveň zdôraznil, že Kyjev je odhodlaný presadzovať mier a všetky problémy chce riešiť rokovaniami. Zároveň vyhlásil, že Donbas a Krym sa vrátia Ukrajine. „Nechceme cudzie, ale nevzdáme sa ani vlastného,“ povedal.

Pred časom nemecký portál týždenníka Spiegel uviedol, že CIA a americká armáda vydali naliehavé varovanie spojencom z NATO. Médiá sa dozvedeli, že Ruská federácia by mohla zaútočiť na Ukrajinu 16. februára 2022.

Bloomberg zároveň napísal, že nová agresia proti Ukrajine by sa mohla začať 15. februára. Bloomebrg dokonca publikoval článok, že invázia sa začala. Bol to omyl. Iné zdroje informovali, že útok bude 18. februára 2022, ale aj v noci z 21. na 22. februára 2022. Zelenskij požiadal v sobotu 12. februára 2002 obyvateľov, že ak niečo o invázii, tak nech informujú štátne orgány.

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko v rokoch 2014 a 2015 podpísal dohody v Minsku. Tie predpokladali mierové vyriešenie konfliktu na Donbase. K ich naplneniu Ukrajinu zaviazala Organizácia spojených národov (OSN). Kyjev za sedem rokov nič z nich nerealizoval. Francúzsko, Nemecko, USA a aj Rusko trvajú na naplnení Minských dohôd. Ukrajina o tom nehovorí. Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin povedal, že Rusko nepripravuje žiadnu inváziu. Ten istý názor opakovane zopakoval minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov.

Orgány Európskej únie a štátov prisľúbili, že v prípade ruskej invázie na Ukrajinu budú voči Ruskej federácii uvalené vážne sankcie. Sankcie sľúbili USA a Veľká Británia.