Podnikatelia sú podľa prieskumu SOPK optimisti

Len veľmi malý počet inštitúcií na Slovensku sa zaoberá hodnotením kvality podmienok pre podnikanie na Slovensku. Medzi takéto patrí Slovenská obchodná a priemyselná komora(SOPK), ktorá svoj prieskum uskutočňuje už od roku 1998 a jeho výsledky prezentuje na odbornom seminári vždy začiatkom nasledujúceho roka po jeho konaní. O záveroch priskumu informval predseda ekonomického výboru SOPK Ladislav Vaškovič.

Základným cieľom hodnoteného prieskumu bolo získanie údajov o predpokladaných výsledkoch hospodárenia ekonomických subjektov, členov Komory, v roku 2017 a ich očakávaniach pre rok 2018. Ďalším cieľom bolo získať hodnotenie podnikateľského prostredia vo všeobecnosti, v ktorom pracujú, a v neposlednom rade názory na činnosť vlády pri vytváraní tohto prostredia. Veľ­ kou výhodou prieskumu organizovaného SOPK je možnosť porovnať aktuálne vý­sledky s údajmi z predchádzajúcich rokov a tak hodnotiť vývoj kvality podmienok na podnikanie v dlhodobom horizonte. Ďalšou výhodou, vzhľadom k tomu, že sa Komora vo svojej činnosti opiera o regionálne štruktúry je, že respondenti dôsledne pokrývajú celé územie Slovenska.

ZÁVERY

 

Očakávania respondentov ohľadom vlastných ekonomických výsledkov za rok 2017 sú pri porovnaní s výsledkami prieskumu konaného v roku 2016 optimistickejšie. Svedčí o tom skutočnosť, že v roku 2017 rast predpokladá väčšina respondentov u troch ukazovateľoch, pričom v roku 2016 tak bolo len u dvoch. Navyše u dvoch ukazovateľov podiel odpovedí predpokladajúcich rast bol takmer zhodný s podielom vyjadrení predpokladajúcich stagnáciu.

Mierne pozitívnejšie hodnotia respondenti aj svoje predpokladané výsledky v roku 2017 pred koncom roku 2017 v porovnaní s tým, ako ich prognózovali v roku 2016. 3. Takisto aj porovnanie očakávaní respondentov na nasledujúce roky v roku 2016 a 2017 poukazuje na jednoznačne pozitívnejší pohľad u respondentov v roku 2017 na rok 2018.

Poradie činiteľov, ktoré majú najväčší dopad na podnikanie, sa v roku 2017 na prvých troch miestach nezmenilo. Je to domáci dopyt, nasleduje zahraničný dopyt a náklady na pracovnú silu. V porovnaní s výsledkami v roku 2016 na 4. mieste sú ceny energií a surovín, a nie nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily ako v roku 2016. Pre rok 2018 respondenti stanovili poradie vplyvov odlišne ako pre rok 2017, najvyšší vplyv predpokladajú v tomto roku u zahraničnému dopytu, potom u nákladov na pracovnú silu a domáceho dopytu.

HOSPODÁRSKA POLITIKA

Hospodársku politiku vlády SR neutrálne hodnotil najväčší podiel respondentov – 52 % – ako nepriaznivú, rok predtým 47 % účastníkov prieskumu. Ako neutrálnu ju vyhodnotilo 37 % respondentov, priaznivo 4 %, ale v roku 2016 len 1 % odpovedajúcich. Podiel negatívnych hodnotení od roku 2014 dlhodobo prevyšuje podiel neutrálnych vyjadrení.

Pri hodnotení komunikácie vlády SR s inštitúciami podnikateľského sektora v roku 2017 došlo v medziročnom porovnaní k poklesu podielu pozitívnych hodnotení na 5 %, počet neutrálnych odpovedí – 33 % – sa nezmenil a mierne vzrástol počet negatívnych hodnotení na 47 %. Je to zrejme aj dôsledok spôsobu komunikovania niektorých opatrení v rámci tzv. sociálneho balíčka v čase konania prieskumu.

Takmer dve tretiny účastníkov prieskumu podporujú myšlienku finančného podieľania sa na pomoci pri riešení zadlženia niektorých členov eurozóny pri podmienke návratnosti zdrojov, podiel tejto skupiny však, aj keď mierne, trvalo klesá.