Počas prehliadky kazašských filmov v kine Mladosť premietnu Kazašské chánstvo, diamantový meč

Celovečerný film Kazašské chánstvo, diamantový meč je rozsiahla historická dráma prvých kazašských chánov, ktorú BBC nazvala „Kazakh Game Of Thrones“.

V dňoch v dňoch 19.- 20. septembra 2023 bude v kine Mladosť prehliadka kazašských filmov. Vstupné nebude.

Dej sa odohráva v XV storočí a dej demonštruje kľúčové udalosti pri formovaní kazašskej štátnosti pod vedením chánov Žanibeka a Kereyho.

Film sleduje vznik kazašského štátu po smrti Džingischána a uzurpáciu moci jedným z Chánových potomkov, ktorý vedie sultánov Kerei a a Janibek, aby sa uchýlil k niektorým kočovným kmeňom, aby odstránil uzurpátora v nádeji na lepší život a slobodu.

Kazašský chanát kazašsky : Қазақ Хандығы , Qazaq Handyğy , قازاق حاندىغى  , vo východných zdrojoch známy ako Ulus v Zlatej Ázii , Yurt of Ulus of the Golden , Yurt of Jochi , Yurt Horda existujúci od 15. do 19. storočia  Chanát založili Žanibek Khan a Kerei Khan v roku 1465. Obaja cháni pochádzali z turko-mongolského klanu Tore, ktorého pôvod siaha až k Džingischánovi cez dynastiu Jochidov . Klan Tore naďalej vládol chanátu až do jeho pádu do Ruskej ríše.

Od 16. do 17. storočia vládol Kazašský chanát a rozširoval svoje územia do východnej Kumánie (dnešný Západný Kazachstan), väčšiny Uzbekistanu , Karakalpakstanu a rieky Syrdarja s vojenskou konfrontáciou až po Astrachán a provinciu Chorásán . teraz v Rusku a Iráne, resp. Khanate bol neskôr oslabený sériou invázií Oirat a Dzungar . Tie viedli k úpadku a ďalšiemu rozpadu na tri Juzy , ktoré postupne stratili svoju suverenitu a v 19. storočí boli začlenené do rozširujúceho sa Ruského impéria .

Založenie Kazašského chanátu znamenalo začiatok kazašskej štátnosti , ktorej 550. výročie sa oslavovalo v roku 2015.