Počas demonštrácií v Rusku zadržali asi 3 000 ľudí

MOSKVA A INÉ MESTÁ V RUSKEJ FEDERÁCII – V Ruskej federácii počas demonštrácii proti politickému režimu a na podporu Alexeja Navaľného protestovali ľudia nielen v hlavnom meste Moskva, ale aj v desiatkach iných miest. Ani jedna demonštrácia nebola povolená.

Počas nich podľa denníka Kommersant, ktorý sa odvoláva na organizáciu OVD Info, zadržali viac ako 3 000 ľudí. V Moskve protestovalo v strede mesta, najmä na Námestí Alexandra Sergejeviča Puškina celkom asi 50 000 ľudí. Alexander Sergejevič Puškin v knihe Kapitánova dcéra napísal vetu: “Ruská vzbura, nezmyselná a nemilosrdná !“

Pred demonštráciami v niektorých stredných školách študenti zvesili v triedach portréty prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina. Nahradili ich fotografiami Alexeja Navaľného. Ministerstvo vzdelávania Ruskej federácie vydalo vyhlásenie, v ktorom konštatuje, že priestor škôl by mal zostať apolitický.

“Putin je zlodej”! “Prepustiť Navaľného!” “Moc sme my!” “Podvodníci a zlodeji!” “Päť minút na zbalenie!”. To je niekoľko základných hesiel, ktoré skandovali účastníci protestov v Moskve a v iných mestách. Okrem pokojných protestujúcich boli prítomní aj takí občania, ktorí bili príslušníkov pohotovostných oddielov polície, ale aj obyčajných policajtov. Vedľa Isakijevského chrámu v Sankt Petersburgu neznámy protestujúci udrel dopravného policajta do tváre a skopal ho. Potom ušiel.

V Rusku policajti zmlátili protestujúcich a protestujúci nakopali policajtov. Šoférovi policajného automobilu s majákom rozbili oko v Moskve na námestí Alexandra Sergejeviča Puškina podľa agentúry RIA Novosti. Celkovo demonštrujúci zranili 39 policajtov.

Počas protestu v Moskve sa stratilo rodičom jedno dievčatko. Príslušníci Národnej gardy ho našli a vrátili rodičom. Na protestujúcich neútočili. Snažili sa o to, aby nedochádzalo k bitkám. Počas včerajších protestov v Moskve zadržali Marínu Navaľnuju, manželku Alexeja Navaľného, a právničku Nadácie pre boj s korupciou Ľubov Soboľ.

Veľvyslanectvo USA v Moskve zverejnilo plán a rozvrh hodín nepovolených demonštrácií. Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie vydalo vyhlásenie O zasahovaní Veľvyslanectva USA do vnútorných záležitostí Ruska. 

“Nie je to prvýkrát, čo veľvyslanectvo USA v Moskve preukázalo nerešpektovanie diplomatických pravidiel a predpisov aktívnym zverejňovaním správ na sociálnych sieťach na podporu nekoordinovaných protestov v ruských mestách. V podstate hovoríme o povzbudzovaní k násilným akciám, pokrytecky vyhláseným za pokojný protest, do ktorého organizátori cynicky zapájajú aj maloletých.

Vláda USA si musí poradiť so svojimi vlastnými problémami vrátane prekonania hlbokých rozdielov v americkej spoločnosti spôsobených sociálnou nespravodlivosťou, nerovnosťou a prenasledovaním disentu. Pokusy americkej diplomacie, ktorá ignoruje všetku slušnosť, podnecovať radikálne prvky, sú odsúdené na neúspech a budú mať negatívne dôsledky pre dvojstranné vzťahy. Vedenie veľvyslanectva USA bude mať vážny rozhovor na ruskom ministerstve zahraničia.”

Alexej Navaľnyj dostal od ruských súdov dva podmienečné tresty za to, že vystupoval ako sprostredkovateľom v obchodoch s drevom medzi odberateľmi a štátnou firmou Kirovles, a za to že dopravoval kozmetické balíčky Yves Rocher. Slovenské neziskové organizácie a niektoré politické strany by obchody tohto typu považovali za korupciu. Podľa rozsudku sa mal vždy dva razy do mesiaca hlásiť na príslušných orgánoch. Toto pravidlo porušil v januári 2020. Preto sa podmienečný trest automaticky premení na nepodmienečný. Z toho nepriamo vyplýva, že Alexej Navaľnyj strávi vo väzení päť rokov.