Plynovody: Nemecko vydalo zatykač na Ukrajinca za vyhodenie Nord Stream 1 a Nord Stream 2

BERLÍN – Nemecká prokuratúra vydala zatykač na Ukrajinca podozrivého z vyhodenia plynovodov Nord Stream v Baltskom mori.

Informovali o tom nemecké médiá.

Združenie nemeckých štátnych vysielateľov ARD, ako aj noviny Süddeutsche Zeitung a Die Zeit informovali, že údajným páchateľom je ukrajinský občan, ktorý žil v Poľsku, ale teraz sa skrýva. Švédske noviny Expressen, ktoré boli medzi médiami, ktoré o incidente informovali ako prvé, píšu, že podozrivý sa volá Vladimir Zhuravlev, má 44 rokov. Je podozrivý z „protiústavnej sabotáže a výbuchu“.

Hovorkyňa nemeckej prokuratúry odmietla situáciu komentovať.

Ak sa príkaz potvrdí, pôjde o prvý prelom v dlhodobom vyšetrovaní výbuchov z 26. septembra 2022, ktoré zničili plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Výbuchy, ku ktorým došlo v blízkosti dánskeho ostrova Bornholm v Baltskom mori, viedli k štyrom únikom plynovodov. Odvtedy sa vyšetrovatelia snažia zistiť, kto je zodpovedný za jeden z najúžasnejších sabotážnych činov v moderných európskych dejinách.

Nord Stream 1 je už dlho hlavným kanálom pre dodávky ruského zemného plynu do Nemecka. Nord Stream 2 bol dokončený, ale v čase výbuchov ešte nebol uvedený do prevádzky pre rastúce politické napätie medzi Berlínom a Moskvou po začiatku horúcej fázy konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou vo februári 2022.

 

Tieto dva plynovody sú už dlho zdrojom napätia medzi Berlínom a jeho východoeurópskymi susedmi, ktorí tvrdia, že umožnia Rusku zvýšiť kontrolu nad európskymi energetickými trhmi. Budú dodávať plyn priamo do najväčšieho ekonomického a priemyselného centra regiónu, pričom obídu krajiny ako Poľsko.

V čase výbuchov už Moskva pozastavila väčšinu dodávok plynu do Nemecka.

ARD uvádza, že údajní útočníci použili nemeckú plachetnicu Andromeda, ktorú si prenajali v septembri 2022 a vplávali do Baltského mora. V júli 2023 našli vyšetrovatelia na lodi stopy výbušnín, o ktorých sa domnievali, že boli použité na prepravu náloží.

Golden scales of justice, gavel and books on brown background

Médiá tiež informovali, že vyšetrovatelia identifikovali dvoch ďalších ukrajinských občanov vrátane ženy. Predpokladajú, že títo dvaja sú skúsení potápači. Na plynovody by mohli pripevniť výbušniny.

Polícia a prokuratúra nenašli žiadne dôkazy o tom, že by sa na útokoch podieľala ukrajinská armáda alebo spravodajské služby. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vždy popieral, že by jeho vláda bola do prípadu zapletená. Švédsko a Dánsko prerušili vyšetrovanie bombových útokov začiatkom roku 2024, no nemecká prokuratúra v ňom pokračovala.

Podľa medializovaných informácií sa nemeckým vyšetrovateľom podarilo zhromaždiť dostatok dôkazov na to, aby začiatkom júna získali od sudcu nemeckého spolkového súdu zatykač na Žuravleva. Následne sa obrátili na poľské úrady s európskym zatykačom. ARD uviedla, že nie je jasné, prečo Poľsko v súvislosti so zatykačom nepodniklo žiadne kroky. Poľské úrady podľa nej zatiaľ na žiadosť Nemecka nereagovali.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že Žuravlev žil v meste západne od Varšavy, no nedávno sa ukryl. Neexistujú žiadne informácie o jeho pobyte.