Platidlá, nielen razené mince ale aj iné predmety

Existujú rôzne definície mince. Podľa jedných autorov je minca, nielen okrúhly kus kovu, alebo zriedkavo iného materiálu, napríklad kože či porcelánu, na ktorom je znak, znamenie, či znaky alebo znamenia potvrdzujúce, že má istú vnútornú alebo výmennú hodnotu.

Iní autori tvrdia, že peniaz(e) v podobe kusu kovu, za ktorého hmotnosť a obsah ručí štát prostredníctvom opečiatkovania, a ktorý slúži ako platidlo a obeživo , podobná definícia znie že minca je kus kovu určitého tvaru, za hrubú hmotnosť a množstvo drahého kovu ručil štát alebo iný vydavateľ. Stotožňovanie mincí paušálne s kovovými peniazmi je nesprávne, pretože historicky existovali aj kovové predmety, ktoré neboli mincami, ale napriek tomu slúžili ako peniaze.

Numizmatika je zberateľstvo mincí a bankoviek. Zbierajú sa hlavne mince a bankovky, ktoré boli v obehu, alebo boli pre obeh určené. Ďalej sa môžu zbierať aj chybné mince alebo bankovky, ktoré majú danú chybu priamo od výroby. V poslednom čase veľmi obľúbené zbieranie pamätných mincí vyrobených zo vzácnych kovov  ako napríklad zlatostriebroplatinapaládium.

Väčšina numizmatikov, ináč povedané zberateľov mincí sa v súčasnosti zameriava na mince vyrazené na území Slovenskej republiky. Momentálne je rozšírené zberateľstvo euromincí. Zberatelia sa zameriavajú na kompletné sady všetkých mincí vydaných v krajinách eurozóny, na pamätné mince eurozóny.  To sú základné zberateľské smery súčasnosti.“ Na Slovensku sa vydali po vstupe do eurozóny okrem bežných platidiel strieborné a zlaté mince. Ročne vychádza na Slovensku niekoľko pamätných mincí vyrazených zo striebra. Jedna je vyrazené zo zlata.

V súčasnosti ja zaujímavé investovanie do slovenských korún. Je to najmä preto, lebo je to uzavretá emisia mincí a uzavreté obdobie. Zbieranie rakúsko-uhorských mincí je väčšia námaha. Pri týchto minciach je dôležitá kvalita. Rakúsko-Uhorské mince sa dajú zohnať v horšom stave, ale v lepšej kvalite je už problém.

Ceny mincí pri ich emisii určuje Národná banka Slovenska. Táto cena je východisko. Na cenu na trhu vplýva to, či je tá cena nedostatková, alebo je jej na trhu dostatok. Môže zostať aj na cene, za ktorú je predáva centrálna banka. Zberateľ by si mal všímať náklad.  Niekedy sa však väčšia časť mincí vydaných Národnou bankou Slovenska môže predať v zahraničí, a na Slovensku je ich menej.  Vydávanie pamätných mincí sa uskutočňuje podľa emisného kalendára, ktorý zverejňuje na svojej internetovej stránke Národná banka Slovenska. Tento plán je zostavený na dlhšie obdobie.

Ceny mincí na trhu sú závislé od kovu, do ktorého boli vyrazené. Aktuálna cena kovu, teda zlata, alebo striebra, na svetových trhoch vplýva na cenu mince. Zlatá minca z minulosti nemusí mať veľkú zberateľskú hodnotu, ale jej hodnota stúpa v dôsledku rastu ceny kovu na svetových trhoch. To neznamená, že rast ceny mince je podmienený rastom vzácnosti mince, teda rastom jej zberateľskej hodnoty.

Kvalita mincí sa rozdeľuje do troch kategórií. Mince v kvalite 0/0 sú v perfektom stave. Kvalita 1/1 znamená, že minca je vo veľmi dobrom stave, 2/2 znamená, že boli použité. Mince sa vydávajú vo vysokoleštenom prevedení, hovorí sa mu aj proof,  a v bežnom prevedení. Tieto dva základné druhy mincí sa vydávali aj v čase keď Slovenská republika používala ako platidlo slovenskú korunu. Pri vydávaní sa obrátila tendencia vo vydávaní. Vysokoleštených mincí bolo v prvom období menej a oveľa väčší podiel na emisii mali bežné mince. Zberatelia sa postupne preorientovali na len na vysokoleštené mince. V súčasnosti je preto malý podiel obyčajných mincí a oveľa väčšia časť emisie je obyčajnom prevedení.

Cena mince môže stúpať rôzne. Napríklad cena bežnej mince môže stúpať od 50 % do 200%,. Súčasné mince sa nefalšujú, falšujú sa skôr staršie a veľmi vzácne a veľmi drahé.

Niektorí zberatelia sa orientujú na celú emisiu peňazí, teda zbierajú nielen kovové platidlá, ale aj papierové. Zo zberateľského hľadiska nie sú bankovky zaujímavé, pretože minca je z kovu a ten môže stúpnuť. Podiel vzácnych kovov v slovenských minciach bol v minulosti 70 % percent a v súčasnosti je 90%. Vydavateľom všetkých slovenských mincí je Národná banka Slovenska a razí ich štátna mincovňa Kremnica. Ak chce niekto zbierať mince, je lepšie zbierať platidlá, o ktorých sú informácie usporiadané v katalógoch. Príležitostné medaily vyrazené k vzácnych kovov nie sú v katalógoch. Tým, že nie je o nich informácie a sú len príležitostnými darmi, je problematické určiť ich trhovú hodnotu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.