Peter Pellegrini prezidentom Slovenskej republiky

BRATISLAVA – Peter Pellegrini sa stal prezidentom Slovenskej republiky.

Peter Pellegrini (* 6. október 1975, Banská Bystrica) je slovenský politik, bol predsedom Národnej rady Slovenskej republiky.

Pôsobil na poste tajomníka ministerstva financií. Prezident Andrej Kiska ho 3. júla 2014 vymenoval za ministra školstva, keď nahradil Dušana Čaploviča. 24. novembra 2014 bola medializovaná správa, že bude zvolený do funkcie predsedu parlamentu. Na poste ministra školstva ho nahradil Juraj Draxler. Po parlamentných voľbách v roku 2016 sa stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.

15. marca 2018 bol poverený prezidentom SR Andrejom Kiskom zostavením novej vlády potom, čo tretia vláda Roberta Fica podala demisiu v dôsledku politickej krízy po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Pellegrini prezidentovi predložil 79 podpisov poslancov, ktorí majú nový kabinet podporiť. 22. marca 2018 ho prezident vymenoval za predsedu vlády SR.

Na tlačovej besede v júni 2020 v Banskej Bystrici oznámil, že rezignuje na post podpredsedu strany SMER-SD a v dohľadnej dobe stranu opustí. Načrtol tiež založenie novej strany, ktorá by podľa jeho slov mala byť sociálnodemokratická, odmietol však, že by bola liberálna. Stranu nazval HLAS – sociálna demokracia.