Personálna jama spôsobuje ďalšie straty ekonomík

Približne 36% pracovníkov a zamestnancov na svete zastáva pozície, ktoré nezodpovedajú ich kvalifikácii, 27% zamestnávateľov verí, že ani teraz väčšina uchádzačov o zamestnanie nemá odborné ani komunikačné zručnosti, ktoré potrebujú. Vyplýva to z výskumu Boston Consulting Group. 

Odhady „personálnej jamy“, nezrovnalosti v ponuke kvalifikovanej pracovnej sily pre priemysel so súčasným a budúcim dopytom, sú vyššie ako v podobnej práci OECD za rok 2016. OECD na základe údajov EÚ odhadla straty globálneho hospodárstva z tohto typu nerovnováhy na 2,1 bilióna dolárov ročne, teraz sa odhadujú na 4 bilióny dolárov. V súčasnosti približne 1 miliarda obyvateľov v produktívnom veku, čiže 36% zamestnaných, je obsadených voľnými pracovnými miestami, ktoré nespĺňajú ich kvalifikáciu, 45% zamestnávateľov hovorí o problémoch s náborom, 27% – o takmer úplnom nesúlade uchádzačov s profesijnými alebo komunikačnými požiadavkami.

Čo sa deje? Je to skôr začiatok trendu ako jeho stred. Podľa BCG hovoríme o „výsledku využívania éry vzdelávania 2.0 v kontexte priemyslu 3,0-4,0“, to znamená rastúceho zastarávania zručností na trhu práce, ktoré nie je kompenzované archaickými systémami odborného vzdelávania, ich normami a roztrieštenými trhmi práce. Existujú aj špecifické výzvy, ktoré sa do roku 2035 zvýšia, vrátane neefektívnosti globálnej pracovnej výmeny, napríklad rast podielu dlhodobo nezamestnaných v OECD na 31%, ochota len 28% účastníkov trhu práce minúť prostriedky na samoštúdium, starnutie obyvateľstva. zníženie počtu žien v pracovnej sile, zvýšenie mobility pracovnej sily.

Zdá sa, že osobitným problémom je zrýchlenie procesu zastarávania technických zručností – v priemyselných odvetviach sú v súčasnosti znehodnotené za dva až päť rokov, čo si vyžaduje rýchle zvýšenie nákladov na rozvoj zamestnancov a investícií do rekvalifikačných technológií. Podľa odhadov BCG sa do roku 2030 globálne straty HDP z „personálnej diery“ zvýšia na 6 biliónov dolárov ročne, „nedostatok talentov“ určí až jednu tretinu týchto strát, nevyčerpané odborné znalosti z technologického pokroku sú 50%.

Treba poznamenať, že problémy „personálnej jamy“ boli zaznamenané vo svete od začiatku 90. rokov, ale takmer vždy boli považované len z národného hľadiska – v Rusku sa tento problém dlhodobo posudzoval výlučne v súvislosti s prechodnými obdobiami v systéme odborného vzdelávania a demografiou. V tejto súvislosti boli všetky návrhy na jeho riešenie formulované v demografickom a migračnom kľúči. Vznik diskusií na nadnárodnej úrovni môže umožniť začať diskusiu, aspoň v „priemyselných“ krajinách, problémy v spolupráci s veľkými zamestnávateľmi: pravdepodobne medzietnická konkurencia v tejto oblasti, „preteky v zbrojení“ vo vzdelávaní bez zmeny vzdelávacích modelov a zvyšovanie medzinárodnej mobility profesionálny personál ako odpoveď na „personálnu dieru“, ktorá sa stala svetovým problémom, sa už vyčerpala.