Pakistan Observer: čínska hra veľmi opatrná

ISLAMABAD – Čína uplatňuje v Afganistane neustálu politiku „počkajme a uvidíme“, ktorá sa zdá byť „racionálnym“ prístupom.

Napísal to Mehmood-ul-Hassan Khan na portáli Pakistan Observer.

Náhly pád Kábulu bol „rozdrvený“ mýtom o „univerzálnom policajtovi nadčloveka“ v USA a v dôsledku toho sa jeho regionálni spojenci dostali do depresie.

Niektoré regionálne krajiny sledujú diplomaciu II. etapy väčšinou v mene USA, ale ich snahy zatiaľ nie sú úspešné.

Katar, Indonézia a Turecko veľmi aktívne zohrávajú dôležitú úlohu tranzitných „mostov medzier“, aby sa vyhli akýmkoľvek dôsledkom prelievania v dôsledku zlého stavu poriadku zhoršovania dvojstranných alebo trojstranných vzťahov, široko rozšíreného terorizmu, radikalizácie, ľudských obetí a obchodovania s drogami a v neposlednom rade masívnej migrácie ľudí z Afganistanu.

Na druhej strane, Saudská Arábia, Kuvajt a Spojené arabské emiráty snívali o svojej „starobe“ o vplyve na starý Taliban a nedokázali „dohnať“ ostatné regionálne krajiny, aby hrali pozitívnu úlohu.

Irán zaujal extrémne stanovisko a odmietol takzvanú inkluzívnu dočasnú vládu Talibanu a požadoval usporiadanie bezprostredných nových volieb v Afganistane.

Jej veliteľ armády však práve navštívil Pakistan, aby znova zosúladil svoju „zubatú“ politiku voči Afganistanu.

Kyvadlo regionálnej moci a globálneho zosúladenia sa začalo prudko hojdať. Vytvorilo sa tak politické vákuum a sily integrácie sa voči tejto úlohe postavili a pokúsili sa vyplniť zväčšujúcu sa priepasť racionality.

Čína viedla „konštruktívnu“ kampaň „zdravého rozumu“, „humanitárnej pomoci“, „dialógu“, „rozvoja“ a „diplomacie“ s novou politickou realitou, teda Talibanom.

Pakistanská vláda a vojenské organizácie  tiež veľmi tvrdo pracovali na presvedčení Talibanu, aby vytvoril inkluzívnu vládu od páde Kábulu, ale existencia duchov Talibanu zostala v tejto súvislosti hlavnou „prekážkou“.

Pakistanské ministerstvo zahraničia sa snaží presvedčiť všetky regionálne krajiny, aby uznali Taliban, ale jeho úsilie zatiaľ nebolo úspešné kvôli mnohým zmenám v regionálnej i medzinárodnej „mocenskej šachovnici“.

V tejto súvislosti sa bohužiaľ „terminál“ ukázal ako posledná ukončená návšteva námestníka ministra USA v Islamabade. Správa bola hlasná a jasná, že „neuznávajú“ Taliban, čo bolo pre Pakistan a jeho hlavné zainteresované strany veľkou prekážkou.

Na druhej strane Čínasa pridŕža politiky voči Talibanu, ktorá sa ukázala ako veľmi úspešná.

Pakistan a Čína sa od pádu Kábulu radili o vypracovaní komplexného plánu na uznanie Talibanu.

V tejto súvislosti Wang Yi nedávno pri stretnutí s lídrami G-20 na stretnutí s čínskym štátnym radcom a ministrom zahraničných vecí navrhol „mnohostrannú spoluprácu“ s Afganistanom.

Naznačil, že Afganistan je na „križovatke“, kde „súčasne existujú výzvy a príležitosti “. Wang navrhol „štvorstrannú spoluprácu“ s novou dočasnou vládou Talibanu.

Po prvé, je potrebné iniciovať komplexnú humanitárnu pomoc afganskému ľudu s cieľom prekonať ťažkosti vrátane nedostatku potravín, pandémie koronavírusu a nedostatku zdravotníckeho materiálu, pričom treba zdôrazniť rešpektovanie suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti Afganistanu.

Najnovšie vyhlásenie Talibanu varovalo USA a EÚ pred utečencami, ak sankcie voči Afganistanu budú pokračovať, čo potvrdilo aj čínske obavy.

V tejto súvislosti už Peking oznámil 31 miliónov dolárov na humanitárnu podporu administratíve Talibanu.

Čínsky návrh spolupráce s Talibanom je preto správnym krokom v pravý čas. Za druhé, Wang zdôraznil „otvorenú a inkluzívnu cestu rozvoja“ v Afganistane.

Naliehal na to, aby medzinárodné spoločenstvo vychádzalo z racionálnej a pragmatickej perspektívy, nadviazalo dialóg a kontakt so všetkými stranami v Afganistane, podporilo afganský ľud, aby si nezávisle vybral cestu rozvoja, ktorá vyhovuje ich národným podmienkam.

Nazval väčšiu finančnú podporu nevyhnutnú na zmiernenie chudoby a projektov v oblasti infraštruktúry a potvrdil, že jednostranné sankcie voči Afganistanu by mali byť zrušené čo najskôr.

USA zmrazili afganské rezervy v objeme takmer 9 miliárd dolárov, pretože Taliban opäť získ po odchode zahraničných síl moc v Kábule, ktoré by mali byť okamžite sprístupnené.

Po tretie, Wang zdôraznil, že by mal existovať „postoj nulovej tolerancie“, ktorý by zaistil, aby sa Afganistan vyhýbal terorizmu. Navrhol, aby príslušné strany v Afganistane tlačili na to, aby urobili včasné rozhodnutia a prijali konkrétne opatrenia na odstránenie rakoviny terorizmu.

Naliehal na ukončenie „dvojitých štandardov medzinárodného spoločenstva a selektívneho boja proti terorizmu”  s cieľom dosiahnuť v regióne trvalý mier a harmóniu.

Čína preto navrhla holistický prístup na odstránenie hrozby terorizmu a radikalizácie v Afganistane.

(Preložené a zverejnené s láskavým dovolením autora Dr. Mehmooda-ul-Hassana Khana)