OSN: nová dohoda o vývoze obilia z Ukrajiny

ISTANBUL – OSN pripravila nový balík návrhov pre obilný koridor, ktorý bude základom pre oživenie obilnej iniciatívy.

Toto vyhlásenie urobil turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan počas spoločnej tlačovej konferencie, ktorú usporiadal so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Moskve, informuje Anadolu Ajansı.

Najdôležitejšími prvkami balíka je zahrnutie európskej dcérskej spoločnosti ruskej banky Ziraat (Rosselkhozbank) do systému SWIFT a uvoľnenie zmrazených aktív ruských výrobcov hnojív v Európe.

Ako sa uvádza v materiáli, iné vzorce predložené ako alternatíva k dohode majú problémy z hľadiska bezpečnosti a nákladov.

Rusko navrhuje poslať 1 milión ton obilia do Turecka, spracovať ho v Turecku s finančnou podporou Kataru a následne poslať do najmenej rozvinutých krajín.

V porovnaní s objemom práce Čiernomorskej obilnej iniciatívy, ktorá umožňuje prepraviť približne 33 miliónov ton obilia ročne, je však 1 milión ton obilia, ktoré ponúka Rusko, ďaleko pod potrebou.

Ako sa uvádza v materiáli, skutočnosť, že sa k núdznym dostane nedostatočné obilie, nesie riziko, že spôsobí rýchly rast cien na trhoch a vyvolá globálnu krízu.

V skutočnosti, ak bude iniciatíva pokračovať tam, kde skončila, očakáva sa, že zásielka 220 000 ton obilia nasýti 810 000 ľudí do 1 roka.