Ôsmy deň festivalu Symfónia umenia: koncert hot jazzu s pokladmi zlatej éry s telesami z Visegrádu

BRATISLAVA – Dnes bude festivalu Symfónia umenie dominovať jazz. 

Tento projekt má za cieľ priblížiť staré české, slovenské a maďarské skladby medzivojnového obdobia v oblasti džezu. Na túto úlohu sa podujali tri z najlepších orchestrov zúčastnených krajín: Bohém Ragtime Jazz Band z Maďarska, Bratislava Hot Serenaders zo Slovenska a Originálny Pražský Synkopický Orchester z Čiech. Orchestre si zahrajú skladby aj navzájom, pomiešané a vo všetkých troch krajinách. Je to naozaj unikátna príležitosť vidieť jedny z najlepších orchestrov naraz na jednom pódiu.

Dnes vystúpia Bratislava Hot Serenaders, Bohém Ragtime Jazz Band, Original Prague Syncopated Orchestra.

Dixieland jazz , tiež označovaný ako tradičný jazz , hot jazz alebo jednoducho Dixieland , je štýl jazzu založený na hudbe, ktorá sa vyvinula v New Orleans na začiatku 20. storočia. Nahrávky kapely Original Dixieland Jass Band z roku 1917 (ktorá krátko nato zmenila pravopis svojho názvu na „Original Dixieland Jazz Band“) posilnili povedomie o tomto novom štýle hudby.

The Original Dixieland Jass Band , nahrajúci svoj prvý disk v roku 1917, bol prvým prípadom, keď sa jazzová hudba nazývala „Dixieland“, hoci v tom čase sa tento výraz týkal kapely, nie žánru. Zvuk kapely bol kombináciou afroamerického/New Orleans ragtime a sicílskej hudby . Hudba na Sicílii bola jedným z mnohých žánrov na hudobnej scéne v New Orleans počas 10. rokov 20. storočia popri posvätenej cirkevnej hudbe, dychovej hudbe a blues. 

Oveľa neskôr termín „Dixieland“ aplikovali na raný jazz obrodenci tradičného jazzu, počnúc 40. a 50. rokmi 20. storočia. Kritik Rex Harris vo svojej knihe „Jazz“ definoval dixieland ako „jazz hraný kvázi neworleanským spôsobom bielymi hudobníkmi“. Názov je odkazom na „starý juh“, konkrétne na čokoľvek južne od línie Mason-Dixon . Tento termín zahŕňa skoršie pochody dychových hudieb, francúzske štvorhry , biguine , ragtime a blues s kolektívnou, polyfónnou improvizáciou . Zatiaľ čo inštrumentácia a veľkosť kapiel môžu byť veľmi flexibilné, “štandardné” pásmo pozostáva z “prednej línie” trúbky (alebo kornetu ),rytmická sekcia ” aspoň dvoch z nasledujúcich nástrojov: gitara alebo banjo , sláčiková basa alebo tuba, klavír a bicie. Skupina Louis Armstrong ‘s All-Stars bola v 40. rokoch 20. storočia najpopulárnejšie identifikovaná s dixielandom, hoci Armstrongov vlastný vplyv počas 20. roky mali posunúť hudbu za hranice tradičného štýlu New Orleans.

Definitívny zvuk Dixielandu vzniká, keď jeden nástroj (zvyčajne trúbka) zahrá melódiu alebo rozoznateľnú parafrázu či variáciu na ňu a ostatné nástroje „prednej línie“ okolo tejto melódie improvizujú. To vytvára viac polyfónny zvuk ako aranžovaná súborová hra big bandového zvuku alebo priame „hlavové“ melódie bebopu .

Počas 30-tych a 40-tych rokov minulého storočia sa starší štýl skupinovej improvizácie dostal do nemilosti väčšiny mladších čiernych hráčov, zatiaľ čo niektorí starší hráči oboch rás pokračovali v staršom štýle. Hoci mladší hudobníci vyvinuli nové formy, mnohí beboperi uctievali Armstronga a citovali fragmenty jeho nahranej hudby vo svojich vlastných improvizáciách.

Revival dixielandu na konci 40. a 50. rokov 20. storočia vznikol ako reakcia na organizované zvuky swingovej éry a vnímaný chaos nových zvukov bebopu (nazývaných „čínska hudba“ od Cab Callowaya ). Toto hnutie vedené pôvodným Dukes of Dixieland bratov Assuntovcov , skupinou známou svojou virtuóznou improvizáciou a nahrávaním prvej stereo nahrávky v histórii , prinieslo mnohým hudobníkom na dôchodku určitú mieru slávy na konci ich života, ako aj dôchodcov. hudobníci sa po rokoch nehrania vrátili na jazzový okruh, ako napríklad Kid Ory a Red Nichols).

Mnohé dixielandové skupiny z éry revivalu vedome napodobňovali nahrávky a kapely z predchádzajúcich desaťročí. Ďalší hudobníci pokračovali vo vytváraní nových vystúpení a nových melódií. Napríklad v 50-tych rokoch sa štýl s názvom „Progressive Dixieland“ snažil spojiť polyfonickú improvizáciu s rytmom v štýle bebop . S takýmito kapelami hrali Spike Jones & His New Band a Steve Lacy . Tento štýl sa niekedy nazýva „Dixie-bop“. Lacy tento prístup aplikoval aj na hudbu Theloniousa Monka , Charlesa Mingusa , Dukea Ellingtona a Herbieho Nicholsa .

Titulná fotografia: www.pexels.com