Sedemdesiat má primadona Alla Pugačovová

V pondelok 15. 4. 2019  má sedemdesiate narodeniny primadona ruskej populárnej hudby, alebo speváčka číslo jeden, Alla Borisovna Pugačovová.

Jej otec bol vojakom na fronte II. svetovej vojny. Po vojne pracoval v továrni na obuv. Matka pracovala v personálnom oddelení. Speváčka získala prvú popularitu v roku 1965, potom, čo nahrala pieseň “Robot” skladateľa Levona Merabova a textára Michaila Taniča. Nahrala ju pre program „Dobré ráno!

Jej repertoár obsahuje viac ako 500 piesní v ruštine, angličtine, nemčine, francúzštine, hebrejčine, fínčine, ukrajinčine a diskografia obsahuje viac ako 100 sólových nahrávok, CD a DVD. Okrem Ruska a krajín bývalého ZSSR boli albumy speváčky publikované v Japonsku, Kórei, Švédsku, Fínsku, Nemecku, Poľsku, Československu a Bulharsku . Celkový náklad hudobných nosičov presiahol 250 miliónov kópií.

Jej kariéra sa začala v roku 1975 so skupinou Vesiolyje rebiata, alebo slovensky Veselí chlapci. Vtedy sa dostala na bulaharský festival Zlatý Orfeus s piesňou Arlekino, slovensky Harlekýn.

Pieseň získala Grand Prix. V roku 1976 bola čestým hosťom Bratislavskej lýry. O rok neskôr začala sólovú kariéru.

Pugačovovej precítený mezosopránový hlasový prejav zaradil túto speváčku medzi najuznávanejšie umelkyne krajín bývalej ZSSR, jej meno sa nachádza v prvej desiatke zoznamu najpredávanejších hudobných umelcov sveta.

V roku 1977 Mosfilm nahral jej prvý muzikál s titulom Ženščina, kotoraja poet, alebo Žena, ktorá spieva.

O rok neskôr vyšiel jej prvý sólový album Zerkalo duši, Zrkadlo duše. V roku 1980 túto platňu vydalo hudobné vydavateľstvo OPUS.

Hudobný redaktor František Hora k popisu LP napísal: “Z katalógu všezväzového hudobného vydavateľstva Melodija k nám prichádza veľka platňa Ally Pugačevovej z názvom Zrkadlo duše. Prostredníctvom tohto albumu sa na našom gramofónovom trhu prvý raz stretávame s najvýraznejšou spevákou osobnosťou scény sovietskej populárnej hudby druhej polovice sedemdesiatych rokov.”

Koncom sedemdesiatych rokov to bola najpredávanejšia dlhohrajúca platna v Sovietkom zväze.