Kráľ pop artu Andy Warhol by mal dnes 95 rokov

PITTSBURG – Andy Warhol je dodnes kultúrnym fenoménom.

Výtvarník, dizajnér a filmár Andy Warhol by sa 6. augusta 2023 dožil 95 rokov. Jeho diela – od obrázkov konzervovanej polievky po portréty hviezd a politikov – sa stali klasikou moderného umenia už počas jeho života. Aj po Warholovej smrti patria jeho obrazy k najpredávanejším na aukciách.

Narodil sa ako Andrew Warhola v Pittsburghu v USA. Jeho rodičia boli prisťahovalci z Rakúsko-Uhorska rusínskej  národnosti z dediny Miková, dnes okres Stropkov, Slovensko. Mal dvoch starších bratov — Pavla a Johna.

Jeho diela skúmajú vzťah medzi umeleckým vyjadrením, reklamou a kultúrou celebrít , ktorá prekvitala v 60. rokoch 20. storočia, a zahŕňajú rôzne médiá vrátane maľby, sieťotlače , fotografie, filmu a sochárstva. Medzi jeho najznámejšie diela patria obrazy zo sieťotlače Campbell’s Soup Cans (1962) a Marilyn Diptych (1962), experimentálne filmy Empire (1964) a Chelsea Girls (1966) a multimediálne podujatia známe ako Exploding Plastic Inevitable (1966 – 67).

Warhol sa narodil a vyrastal v Pittsburghu a spočiatku sa venoval úspešnej kariére komerčného ilustrátora . Po tom, čo koncom 50. rokov vystavoval svoje diela v niekoľkých galériách , začal získavať uznanie ako vplyvný a kontroverzný umelec.

Jeho newyorské štúdio The Factory sa stalo známym miestom stretávania, ktoré spájalo významných intelektuálov, drag queens , dramatikov, bohémskych pouličných ľudí, hollywoodske celebrity a bohatých mecenášov.  Propagoval zbierku osobností známych ako Warholove superhviezdy a pripisuje sa mu inšpirácia pre široko používaný výraz „ 15 minút slávy .

Koncom 60. rokov 20. storočia riadil a produkoval experimentálnu rockovú skupinu The Velvet Underground a založil časopis Interview . Je autorom mnohých kníh, vrátane Filozofie Andyho Warhola a Popism: Šesťdesiate roky Warhola . Pred hnutím za oslobodenie homosexuálov žil otvorene ako gay . V júni 1968 ho takmer zabila radikálna feministka Valerie Solanas , ktorá ho zastrelila vo svojom ateliéri. Po operácii žlčníka Warhol zomrel na srdcovú arytmiu vo februári 1987 vo veku 58 rokov v New Yorku.

Warhol bol predmetom mnohých retrospektívnych výstav , kníh a hraných a dokumentárnych filmov. Múzeum Andyho Warhola v jeho rodnom meste Pittsburgh, ktoré uchováva rozsiahlu stálu zbierku umenia a archívov, je najväčším múzeom v Spojených štátoch venovaným jedinému umelcovi. Warhol bol opísaný ako „ správca trhu s umením“. 

Mnohé z jeho výtvorov sú veľmi zberateľsky a finančne a vysoko cenné. Jeho diela zahŕňajú niektoré z najdrahších obrazov, aké sa kedy predali .  V roku 2013 sieťotlač z roku 1963 s názvom Silver Car Crash (Double Disaster) predal za 105 miliónov dolárov. V roku 2022 sa Shot Sage Blue Marilyn (1964) predal za 195 miliónov dolárov, čo je najdrahšie umelecké dielo predané na aukcii amerického umelca.

Socha Andyho Warhola na Ventúrskej ulici. Licencia – cc-by-3.03.0 Peter Zelizňák (foto) – Vlastná tvorba.

Titulná fotografia: Warholov hrob na byzantskom katolíckom cintoríne sv. Jána Krstiteľa v Bethel Parku v Pensylvánii.

Licencia: CC BY 2.0.  Allie Caulfield –  https://www.flickr.com/photos/wm_archiv/2672219430/