Čiernomorská iniciatíva, alebo dohoda o obilí s Ukrajinou a Ruskou federáciou prestala fungovať

KYJEV / MOSKVA / ANKARA – Prečo prestala fungovať dohoda o vývoze obilia z Ukrajiny a Ruskej federácie?

OSN oznámila znemožnenie vývozu hnojív z Ruska v rámci dohody o obilí.

Tvrdí, že v rámci dohody o obilí nebolo poslané ani jedno plavidlo s ruskými hnojivami. V rámci čiernomorskej iniciatívy nebola vyslaná ani jedna loď s ruskými hnojivami, uviedla OSN. Od 27. júna 2023 Koordinačné centrum dohody neschválilo ani jednu žiadosť súdu o účasť na transakcii. Jej platnosť vypršala 17. júla 2023.

Počas fungovania čiernomorskej iniciatívy, ktorej jedna z častí zahŕňa pomoc pri vývoze ruských hnojív, nebolo z Ruska vyslané ani jedno plavidlo s týmto nákladom, uviedli v Koordinačnom centre OSN vytvorenom ako súčasť dohody.

Stredisko predtým poznamenalo, že vývoz ruského čpavku v rámci iniciatívy bude závisieť od obnovenia prevádzky čpavkového ropovodu Togliatti – Odesa, cez ktorý sa produkty doručovali do ukrajinského prístavu Južný. Tento prístav je jedným z prístavov, odkiaľ v rámci dohody odchádzajú lode s obilím. Čpavkové potrubie bolo poškodené začiatkom júna, “jeho súčasný stav nie je známy,” dodala OSN.

Stredisko hovorilo aj o situácii s vývozom obilia: žiadosti o účasť na obchode prišlo od 29 súdov, od 27. júna však žiadna nebola schválená. Okrem toho, podľa ústredného bodu len 10 % kukurice a 40 % pšenice vyvezených v rámci dohody išlo do najchudobnejších krajín.

Dohoda o obilninách, ktorú Rusko a Ukrajina uzavreli oddelene v júli minulého roka prostredníctvom Turecka a OSN. Dohoda pozostáva z dvoch častí: prvá časť sa týka vývozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov z prístavov Odesa, Čornomorsk a Južný; druhá zahŕňa zrušenie obmedzení na ruský vývoz poľnohospodárskych produktov.

Po jej viacnásobnom predĺžení však ruská strana zároveň uviedla, že druhá časť dohôd o vývoze ruských výrobkov sa neplní a deklarovaný cieľ dohody – zásobovanie najchudobnejších krajín potravinami – nemal nič spoločné s realitou.

Platnosť zmluvy vypršala 17. júla 2023. Moskva označila za nevyhnutné podmienky pre ďalšie predĺženie dohody opätovné pripojenie Rosselchozbank (Ruská poľnohospodárska banka) k SWIFT, obnovenie dodávok poľnohospodárskych strojov a náhradných dielov, zrušenie obmedzení poistenia a zaistenia a zrušenie zákazu vstupu do prístavov. Agentúra Reuters napísala, že krajiny EÚ plánujú znovu pripojiť „dcéru“ Ruskej poľnohospodárskej banky k SWIFT.

SWIFT je spoločnosť, ktorá prevádzkuje celosvetovú sieť, pomocou ktorej dochádza k elektronickej výmene správ o finančných transakciách medzi bankami a ďalšími finančnými inštitúciami.