Osamelým radíme rozprávať sa s robotom
Psychológovia definujú osamelosť ako subjektívny, nepríjemný zážitok, keď je požadovaná úroveň sociálneho styku menšia ako to, čo je k dispozícii. Prevalencia osamelosti sa zvyšuje, a teraz je zrejmé prepojenie medzi samotou a zlým zdravím.
V USA osamelosť postihuje jednu pätinu obyvateľstva. Cítite sa osamelý? Porozprávajte sa s robotom. Predpokladá sa, že digitálni pomocníci ako Alexa Amazon môžu pomôcť jednotlivým starším ľuďom. To nie je ani zďaleka po prvý raz, čo sa umelou inteligenciou s najlepším úmyslom vníma ako náhrada za ľudskú komunikáciu a starší ľudia sa často stávajú terčom týchto inovácií.
Pred niekoľkými rokmi sa za riešenie problému osamelosti považovalo robota tuleňa s menom Paro. Od roku 2003 sa robot používa v opatrovateľských domoch a, ako sa ukázalo, znižuje pocit osamelosti. Roztomilé, tiché, plyšová, biela pečať. Nie je ťažké pochopiť, ako sa Alexa môže zdať ako najlepšia spoločnosť. Aspoň môže hovoriť.
Bohužiaľ, technológia sa ukázala ako veľmi neefektívna pri plnení potrieb tých, ktorí sa cítia sami. V skutočnosti môže len pridať problémy.
Keď sa cítime osamotení, chceme komunikáciu.
Hoci sa snažíme komunikovať s ľuďmi, digitálne alternatívy sú často lacnejšie ako bežné datovania. To vedie k tomu, že čoraz viac aspektov nášho života sa stáva štandardne digitálnym, čo následne znižuje naše možnosti pre každodenné sociálne kontakty.
Toto nie je nič nové, ale všetko sa zrýchlilo. Začalo to výmenou pokladníkov v banke za bankomaty. Väčšina supermarketov má samoobslužné pokladne a pravdepodobne smerujeme k plne automatizovaným supermarketom – Amazon vedie so svojím supermarketom bez pokladnice. Nakupujeme digitálne vlakové lístky, ktoré sú kontrolované strojmi, a používame digitálne katalógy na vyhľadávanie knižných kníh, často bez toho, aby sme išli do knižnice. Stali sme sa spoločnosťou „tlače a prijímania“.
Fyzika je čoraz viac nahradená digitálnym, čo radikálne mení naše každodenné skúsenosti a následne znižuje našu komunikáciu.
Príležitosti, ktoré takéto technologické inovácie ponúkajú, nás, bohužiaľ, môžu odlíšiť od tých, ktorí najviac potrebujú ľudský kontakt.
Napríklad Národné zdravotné ústavy Spojeného kráľovstva schválili používanie on-line kognitívno-behaviorálnej terapie pre ľudí trpiacich depresiou a generalizovanou úzkostnou poruchou. Problém však spočíva v tom, že digitálna kognitívno-behaviorálna terapia môže zanechať ľuďom pocit, že sú v starostlivosti o aplikáciu v čase, keď najviac potrebujú kontakt s ľuďmi.
Slabé väzby
Jedným z najčastejšie spomínaných problémov automatizácie je to, že vedie k nezamestnanosti, ale čo ak nás tiež zbavuje komunikácie s ľuďmi? S plne autonómnymi vozidlami bez vodiča, každodenné chvenie taxikára a spolujazdca určite zmizne. Ukázalo sa, že takéto každodenné kontakty (často nazývané „slabé väzby“) poskytujú dôležitú podporu, najmä tým, ktorí sú ohrození sociálnym vylúčením.
Digitálna technológia nám však môže poskytnúť aj príležitosť komunikovať novými a zaujímavými spôsobmi. Napríklad sociálne siete nás spájajú s inými ľuďmi, keď to chceme.