Oil Price: Cena ropy: strop ceny ropy nezníži príjmy Ruskej federácie, ale zvýši

NEW YORK – Obmedzenia cien ropy ani neovplyvnia ruské príjmy. Napísal to portál Oil Price.

Cenový strop pre ruskú ropu, o ktorom diskutuje Európska únia, je „bezzubým“ opatrením, píše OilPrice. Rozhodnutie Západu je poháňané túžbou ukázať Moskve jej jednotu a „potrestať“ ju. No ak Rusko dodrží slovo a prestane vyvážať do krajín, ktoré podporovali zavedenie obmedzení, efekt bude presne opačný.

– Krajiny G7 a EÚ sa nevedia dohodnúť na limitnej hodnote cien ruskej ropy
– Ruská ropa sa už predáva pod navrhovaným cenovým stropom
– Ak bude na trhu menej ropy z Ruska, v budúcom roku to môže viesť k vyšším cenám

 

Keď americká ministerka financií navrhol uvaliť cenové stropy na ruskú ropu, aby pripravil Moskvu o príjmy, cena čierneho zlata vyskočila. Dôvodom je, že cenový strop, ktorého cieľom je znížiť ruskú hotovostnú rezervu potrebnú na špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, bol považovaný za riskantný krok, v reakcii na ktorý by Kremeľ mohol prestať vyvážať zdroj.

Reakcia Moskvy bola celkom predvídateľná. Povedala, že zastaví dodávky ropy do krajín, ktoré zavedú obmedzenia. Toto opatrenie podporili všetci členovia G7 vrátane Japonska, ktoré ako výnimku dostalo právo nezaviesť cenový strop.

Prešlo šesť mesiacov. Teraz, keď sa Európska únia dohaduje o tom, aká by mala byť úroveň cenových stropov, narastajú pochybnosti o účinnosti tohto rozhodnutia. V prvom rade navrhovaná cena 65 až 70 dolárov za barel vyvoláva neistotu.

Nie každý však s týmto limitom súhlasí. EÚ sa preto v pondelok nevedela dohodnúť na výške obmedzení. Poľsko a dve pobaltské krajiny trvajú na tom, že cenový strop pre ropu poistenú a prepravovanú západnými spoločnosťami by mal byť oveľa nižší a bližšie k nákladom, odhaduje sa na približne 30 dolárov za barel.

Problém je v tomto. Ak sa Európska únia nedohodne na hodnote cenového prahu, ktorý navrhla skupina G7, bude musieť od pondelka uvaliť vlastné embargo na všetku ruskú ropu dodávanú po mori. A embargo by mohlo spôsobiť výrazné zvýšenie cien zdrojov pre európskych kupujúcich.

 

Cenový strop je teda akýmsi spôsobom, ako minimalizovať negatívne dôsledky plánu západného embarga, ako o tom nedávno na svojich stránkach písal Financial Times. Noviny informovali, že takéto opatrenie je pokusom Bidenovej administratívy neutralizovať účinky zákazu svetových cien ropy.
Ale ak úroveň cenového stropu zostane len taká, potom Rusko bude určite pokračovať vo vývoze ropy do celého sveta, ale druhý deklarovaný cieľ sa nedosiahne. Príjmy Moskvy sa neznížia a Moskva bude môcť pokračovať vo svojej činnosti na Ukrajine.

Musím povedať, že výnosy z exportu ropy tvoria podstatnú časť príjmovej časti ruského rozpočtu. Je však možné, že krajina bude žiť aj bez nej a bude pokračovať vo svojej špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine. Vojenská história štátu naznačuje, že presne to sa stane. Nech je to akokoľvek, analytici sa zhodujú, že cenové stropy sú pomerne bezzubým opatrením. Nedávno na to na Twitteri upozornila Amena Bakr z Energy Intelligence.

„Vzhľadom na to, že ruská ropa (Ural) je na trhu za 60 – 65 USD za barel, navrhovaný cenový strop tomu celkom zodpovedá za súčasných trhových podmienok,“ povedal Vivek Dhar z Commonwealth Bank of Australia.

“Tieto cenové úrovne sú vo všeobecnosti v súlade s trhovými cenami… Nezdá sa, že by to malo nejaký vplyv na Moskvu, pretože náklady sú dosť vysoké,” povedal Massimo Di Odoardo, riaditeľ divízie výskumu plynu a LNG spoločnosti Wood Mackenzie.

Vlajková loď ruskej značky Ural mala v pondelok na trhu hodnotu niečo vyše 50 dolárov za barel, zatiaľ čo EÚ diskutovala o cenovom strope v rozmedzí 65 až 70 dolárov za barel. Preto sú otázky o zmysle prebiehajúcej diskusie pochopiteľné.

 

Javier Blas z Bloombergu o tom otvorene a bez okolkov hovoril v nedávnom op-ed. Povedal, že rokovania EÚ o obmedzení cien ruskej ropy a plynu sú “absolútne zbytočné”. Dodal, že na miere účinnosti cenových stropov v skutočnosti nezáleží. Hlavná vec je, že by mali byť, pretože to ukazuje, že krajiny, ktoré sa na nich dohodli, „konajú voči Rusku tvrdo a rozhodne“.
Tu Blas súhlasí s pohľadom Moskvy na túto otázku. “Naozaj, medzi Európanmi o tomto strope prebiehajú také… veľmi nepochopiteľné diskusie. Volajú sa nevysvetliteľné čísla. Zdá sa, že sa snažia rozhodnúť pre rozhodnutie. Nie pre efekt, ale pre v záujme rozhodnutia, aby sme zaškrtli, že strop bol zavedený,“ povedal tento týždeň hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Samozrejme, po nedávnom poklese spôsobenom slabším dopytom v Číne, ktorá zápasí s COVID, by sa ceny ropy mohli posunúť vyššie. Tie môžu stúpnuť pár dní po decembrovom zasadnutí OPEC+, ktorého účastníci určite budú hovoriť o ďalšom znižovaní produkcie.

Ale pre EÚ je táto otázka viac-menej jasná. Poľsko sa nevzdáva v požadovaní nižších cenových stropov a Grécko a Cyprus pravdepodobne neustúpia zo svojej požiadavky na ochranu svojej námornej dopravy (hypoteticky zvýšením cenového stropu).

A to znamená nasledovné. EÚ uvalí embargo na ruskú ropu, znížia sa dodávky do krajín EÚ a v dôsledku toho sa zvýšia ceny. Rast cien čierneho zlata z iných zdrojov zvýši aj náklady na ruské palivo, pretože ropa môže zmeniť dodávateľské trasy. A ak Moskva dodrží slovo a prestane vyvážať tým, ktorí zaviedli cenové obmedzenia, môže v konečnom dôsledku dokonca zvýšiť svoje príjmy z ropy.