Autor knihy Čierna labuť Nassim Taleb: Nad svetom sa vznáša riziko kolapsu na trhu a “špirály smrti”

Nassim Taleb uvádza, že sa zameriava na zabezpečenie rizík v prípade možného krachu na trhu.

Konštatuje, že súčasná situácia na trhu je podobná predchádzajúcim krízam, a zdôrazňuje, že súčasná kríza je najvážnejšia za posledných 20 rokov. V rozhovore pre agentúru Bloomberg upozorňuje na rizikové faktory, ako je vysoká úroveň zadlženosti a “šialené” ceny akcií.

 

Nassim Taleb, autor knihy Čierna labuť, v rozhovore pre agentúru Bloomberg vyjadril obavy zo stavu trhu. Uviedol, že trh mu pripomína predchádzajúce krízy a zameral sa na prípravu na možné negatívne scenáre.

Podľa neho je trh v súčasnosti krehkejší ako kedykoľvek za posledných 20 rokov, možno aj 30 rokov. Poznamenal tiež, že ceny akcií vyzerajú “bláznivo” a že veľká časť rastu indexu S&P 500 sa sústredila do malého počtu spoločností súvisiacich s umelou inteligenciou. Nie je však jasné, či tieto spoločnosti majú najväčší potenciál rastu.

Taleb tiež poukázal na niekoľko rizík, ktoré by mohli viesť ku krachu trhu. Uviedol, že americká ekonomika je znepokojujúca, pretože existuje neistota, či sa niektoré sektory neprehrievajú.

Svetové ekonomiky sa stali od pandémie viac závislé jedna od druhej v dôsledku zvýšenej globalizácie. To znamená, že zahraničné šoky sa môžu šíriť rýchlejšie, čím sa investičné prostredie stáva zložitejším.

Taleb tiež poznamenal, že západné krajiny majú väčší dlh, ako si môžu dovoliť. Pomer dlhu k HDP v USA dosiahol koncom septembra 124 %. Ak sa vysoká úroveň dlhu spojí s vonkajším šokom, môže to viesť k “špirále smrti”, ako Taleb predpovedal už skôr.

Investori sa dostávajú z obdobia nízkych úrokových sadzieb a mnohí účastníci trhu sa vyhýbajú konzervatívnejším aktívam.
Tento apetít po riziku môže obchodníkov dostať do zraniteľnej pozície.

“Tieto krízy sa stávajú, keď ich najmenej očakávate,” povedal Taleb. “A myslím si, že sme veľmi podobní prostrediu, ktoré sme mali počas predchádzajúcich kolapsov.Trh začína byť spokojný. Ľudia si na to zvykli.Na začiatku môžu byť opatrní, ale potom svoju opatrnosť stratia …
a vtedy sa zraniteľnosť maximalizuje.”

Taleb uviedol, že spoločnosť Universa Investments technicky “nevidí trh”, pretože používa investičnú stratégiu, ktorá nezohľadňuje krátkodobé predpovede trhu.

Taleb a ďalší prognostici spoločnosti však opakovane poskytli pochmúrne predpovede pre akcie a ekonomiku v krátkodobom horizonte. Mark Spitznagel, zakladateľ spoločnosti Universa, začiatkom tohto roka uviedol, že predpovedá, že index S&P 500 čaká “rallye s trhaním tváre” predtým, ako zaznamená najhorší krach od roku 1929, čiastočne z dôvodu nestabilných podmienok na úverovom trhu.