Twitter rýchlejšie šíri klamstvá a rôzne bludy

V roku 1789 v provinčných mestách Francúzska sa rozširovala povesť, že pomstychtiví šľachtici zničia majetok roľníkov. Bola to nepodložená lož, ktorá sa v histórii zvrhla na “veľký strach”, ktorý vniesol Francúzsko do revolúcie.

O dvesto rokov neskôr existovalo viacero spôsobov šírenia falošných správ a ich publikum je oveľa širšie. V článku publikovanom v časopise Science, Sorosh Vosogi (Soroush Vosoughi) a jeho kolegovia z Massachusetts Institute of Technology poskytol dôkazy o tom, že prinajmenšom na Twitteri, falošné správyako na písal týźdenník The Economist, sa šíria rýchlejšie a oveľa viac ako pravdivé.

Štúdia vykonaná v Laboratóriu sociálnych automatov Massachusetts Institute of Technology skúmala distribúciu každého tweetu, zaslanéo v období od roku 2006 do roku 2017. Výskumníci analyzovali dáta od šiestich nezávislých organizácií zaoberajúcich sa kontrolou faktov,  a rozdelením tweetov na “falošné” a “pravidvé”, s využitím štatistických modelov. To im umožnilo rozdeliť do kategórií viac ako 4,5 milióna tweetiv s asi 126 000 rôznych príbehov. Ďalej boli tieto príbehy zoradené podľa toho, ako ich rozdelili používatelia mikroblogov v sociálnej sieti Twitter.

Výsledky ukázali, že tweety, ktoré obsahujú nepravdivé informácie šíri viac užívateľov a rýchlejšie ako pravdivé správy.

Vedci sa domnievajú, že je to veľmi jednoduché vysvetlenie, prečo falošné správy šíria rýchlejšie a širšiemu publiku. Správy sú rozdelené do sociálnych sietí, nie preto, že sú pravdivé, ale preto, že sú atraktívne a zaujali publikum. Jedným zo spôsobov, ako presadiť správy je to, aby boli originálne. Falošné správy boli spravidla originálnejšie.

Okrem toho, falošné správy často spôsobujú emócie, ako je strach, znechutenie a prekvapenie, zatiaľ čo pravda – smútok, radosť a dôveru. To všetko viedlo vedcov k záveru, že ľudia majú väčšiu tendenciu zdieľať novinky, ktoré vyvolávajú silné negatívne emócie..

Okrem iného štúdie Sorosha a jeho kolegu ukázali, že aspoň na Twitteri, automatizované “robotické účty” nie sú v šírení nepravdivých správ tak dôležité, ako sa predtým mienilo.

Vedci z Massachusetts Institute of Technology majú prístup na Twitter cez základné spojenie jedného z ich kolegov na Twitteri teraz. Technologické spoločnosti sa čoraz častejšie stretávajú s nespokojnosťou verejných orgánov a užívateľov rozrušený negatívny dopad sociálnych médií na spoločnosť. Twitter však povedal, že je pripravený ponúkať rovnaké databázy všetkým odborníkom z tretích strán.