Oficiálne Lukašenko s 80%, opozícia do 10 % hlasov

MINSK – V Bielorusku sa skončili voľby prezidenta. Podĺa oficiálnych výsledkov súčasný prezident získal 80 % hlasov. Opozícia má do 10% hlasov.

Podľa oficiálnych prieskumov verejnej mienky získava Lukašenko 79,7% hlasov, Tichanovskaja – 7,8%.

V Minske pokračovali v noci protesty obyvateľov. Vláda proti min nasadila políciu. Nad mestom lietali vrtuľniky,  V noci polícia aktívne používala proti demonštrantom zábleskové granáty, gumové projektily a vodné delá. Jedno z vozidiel bezpečnostných síl narazilo v plnej rýchosti do protestujúcich v plnej rýchlosti. Zástupca ministerstva vnútra potvrdil použitie špeciálnych prostriedko , ubezpečil však, že polícia „situáciu úplne kontroluje“.

Hlavná opozičná kandidátka Svetlana Tichanovská oslovila demonštrantov a predstaviteľov bepečnostných orgánov: „Chcem požiadať políciu a jednotky, aby si uvedomili, že sú súčasťou ľudu. A opýtajte sa svojich voličov – zabráňte provokáciám, nie je potrebné dávať dôvod na to, aby ste páchali násilie. Viem, že Bielorusi sa zobudia zajtra v novej krajine a dúfam, že zajtra budú iba dobré správy. Zastavte násilie. Predovštkým, dôstojníci, viem, že to dokážete. “

Alexander Lukašenko zatiaľ nekomentoval masívne protesty v celej krajine. Naposledy ho videli na verejnosti okolo poludnia – úradujúci prezident hlasoval vo volebnej miestnosti. V deň volieb boli krajine problémy s internetom. Bola nerístupná stránka agentúry Belta a stránka nezávislého portálu www.tyt.by.