Čo týždeň dal: Japonsko zvýšilo úrokové miery

TOKIO – Začiatok týždňa priniesol opatrné obchodovanie, keďže investori očakávali piatkové údaje o inflácii, index výdavkov a prejav Jeroma Powella. Okrem toho zmeny krátkodobých úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk, ako je Bank of Japan, odzrkadľovali obavy z toho, že inflácia prekračuje inflačné ciele.

Začiatok týždňa priniesol obozretnosť obchodníkov kvôli piatkovým dátam o inflácií, cenového indexu výdavkov a prejavu Jerome Powella. Index S&P 500 klesol v pondelok pod 5 220 teda o 0,3%, pričom ešte týždeň predtým ukončil o 14% nad svojim 200-dňovým kĺzavým priemerom. Zdravé ekonomické údaje z USA, nádej zníženia sadzieb a nadšenie z umelej inteligencie vyhnali tento index od začiatku roka o 10% hore, čo prinútilo investičné banky prehodnotiť ich koncoročné ciele. Aj ostatné indexy ako Nasdaq či Dow Jones zaznamenali jemný pokles. Naopak 10-ročné výnosy zo štátnych dlhopisov zaznamenali nárast o 5 bázických bodov na 4,25 % a Bitcoin, ktorý prekonal hodnotu 70 000 USD. Intel Corp. poklesol po správach Číny o obmedzení používania zahraničných čipov a akcie Boeingu naopak vzrástli po oznámení o odstúpení ich šéfa. Kvôli novým reguláciám EÚ ohľadne veľkých technologických firiem, Apple, Alphabet a Meta Platforms čelia potenciálnym pokutám. Obavy prepadli spoločnosť Take-Two Interactive Software kvôli možnému oneskoreniu dlho očakávanej videohry Grand Theft Auto VI. Dánska farmaceutická spoločnosť Novo Nordisk súhlasila s kúpou Cardior Pharmaceuticals, čím rozširuje pôsobnosť aj do liečby kardiovaskulárnych ochorení. Čo sa komodít týka, pondelňajšie obchodovanie prinieslo rast cien ropy WTI na takmer 82 USD za barel a aj spotového zlata na 2 171,30 USD za uncu.

Posledných 30 minút utorňajšieho obchodovania prinieslo vymazanie ziskov na akciovom trhu a čo znamenalo pokles akcií už 3 deň za sebou. Index S&P 500 sa priblížil ku hodnote 5 200. K jeho úspechu od začiatku roka sa najviac pričinili Nvidia, Microsoft, Meta Platforms, Amazon, Eli Lilly a Broadcom. Nadšenie z umelej inteligencie a čipov spôsobuje, že Nvidia je čoraz dôležitejšia pre S&P 500. Analytici sa naďalej zhodujú, že pozitívne ekonomické dáta, vysoké ocenenia najmä technologických spoločností a očakávané znižovanie sadzieb pomáhajú k ziskom tohto indexu, avšak s rizikom, ktoré prinášajú už aj tak nie lacné akcie. Negatívne správy priniesol Apple, keď reportoval nižšie dodávky Iphonov do Číny, ktoré vo februári medziročne klesli o 33%. Celkovo sa utorňajšie obchodovanie zaobišlo bez závažnejších pohybov, jemný pohyb zaznamenali Nasdaq, Down Jones, euro a britská libra. Bitcoin zaznamenal 2% pokles a obchodníci s krátkymi pozíciami veria v koniec rally akcií spojených s kryptomenami. Pokles na 4,23% zaznamenali výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov a ropa na 81,49USD za barel, naopak cena spotového zlata v tento obchodný deň stúpla o 0,3%.

Stredajšia volatilná obchodná seansa uzavrela index S&P 500 rekordnej hodnote, takmer 5 250. Index Dow Jones tiež uzavrel s nárastom o 1%, naopak Nasdaq ukázal podpriemerný výkon. Akcie Apple a Tesly ukázali rast, čo sa však nedalo povedať o Nvidii, ktorá poklesla. Darilo aj spoločnosti Merck&Co., ktorej FDA schválilo liek na zriedkavú formu vysokého krvného tlaku. V rámci akciového trhu sa objavili správy o ďalšej investícií Amazonu do start up-u Anthropic, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou. Robinhood Markets, ktorá ponúka obchodovanie, zase oznámila ponuku nových kreditných kariet pre svojich zákazníkov. Pokles o 4 bázické body zaznamenali 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov a aj Bitcoin, ktorý si pripísal 1,5% pokles na 68 745,20 USD. Streda priniesla rope WTI nepatrný pohyb a spotové zlato si pripísalo 0,7% a teda 2 194 USD za uncu. Kakao dosiahlo rekordných čísel, keď sa vyšplhalo na viac ako 10 000 USD za tonu. Streda sa tiež niesla v očakávaní vyjadrení guvernéra Fed-u Christophera Wallera, ktorý sa nakoniec vyjadril, že na zníženie sadzieb je potrebných viac mesiacov dobrých údajov o inflácií.

Štvrtok sa niesol v znamení mierneho rastu na akciovom trhu, najmä po stredajších vyjadreniach guvernéha Fed-u Christophera Wallera ohľadom inflácie. Zároveň boli obchodníci pred piatkovými očakávanými dátami a prejavu Jeromeho Powella opatrní a vyhýbali sa veľkým obchodom. Napriek tomu, index S&P 500 opäť dosiahol svoju rekordnú hodnotu a dosiahol hodnotu 5 254. S malými pohybmi skončili Dow Jones na hodnote 39 807 a Nasdaq na 16 379. Rast zaznamenali výnosy 10-ročných dlhopisov o 1 bázický bod a aj 2-ročných dlhopisov o 5 bázických bodov, dolár pokračuje vo svojom raste. Bitcoin so svojím takmer 3% nárastom opäť prekonal hranicu 70 000 USD. Ropa WTI zdražela na 82,99 USD za barel. Spotové zlato vo štvrtok stálo 2 221 USD za uncu. Dodávatelia Apple oznámili zvýšenie výroby nových iPadov, ktorého uvedenie by malo byť v máji tohto roku.

Koniec týždňa sa zameriaval viac na ázijský trh, keďže americký trh bol z dôvodu veľkonočných sviatkov zatvorený. Ázijský trh zaznamenal mierny nárast z dôvodu pozitívnych správ z amerického akciového trhu a indexu S&P 500, ktorý dosiahol svoje historické maximá. Napriek tomu boli obchodníci opatrní, kvôli výkyvom japonského jenu, ktorý zažil rekordné minimá od roku 1990, pričom sa japonská vláda sa zaviazala konať v prípade potreby. Ázijské indexy počas piatkového obchodovania stúpli, s japonským Topixom o 0,7% a Shanghai Composite o 1%. Niektoré čínske spoločnosti hlásili poklesy ziskov, ako napríklad China Vanke Co., ktorého zisky klesli o 46%. Obchodníci sledovali údaje o spotrebiteľských cenách v USA a prejav Jeromeho Powella. Výnosy 2-ročných dlhopisov vzrástli na 4,62%. Ropa za štvrťrok vzrástla o 16%, zatiaľ čo zlato dosiahlo historické maximum. Bitcoin klesol na 70 444 USD.

Bank of Japan (BoJ) zvýšila svoju krátkodobú úrokovú sadzbu na 0 % až 0,1 % z -0,1 % a zastavila osemročné negatívne úrokové sadzby, keďže inflácia prekročila cieľ centrálnej banky 2 %. Centrálna banka tiež ukončila kontrolu výnosovej krivky pre 10-ročné štátne dlhopisy. Nezamestnanosť v Japonsku bola vo februári 2024 na úrovni 2,6 % v porovnaní s prognózami trhu a januárovým číslom 2,4 %. Medzitým sa počet pracovných miest vo februári mierne znížil na 1,26, čo je najnižšia úroveň od mája 2022. Tokijský CPI v Japonsku zostal v marci nezmenený na úrovni 2,60%.

Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne sa v marci 2024 zvýšil na trojmesačné maximum 96,3, čo predstavuje nárast z februárovej revidovanej hodnoty 95,5 a je v súlade s očakávaniami trhu. Index spotrebiteľských inflačných očakávaní sa znížil o 3,1 bodu na 12,3, zatiaľ čo miera očakávaných predajných cien medzi výrobcami vzrástla o 1,7 bodu na 5,6. ECB na svojom marcovom zasadnutí udržala svoje úrokové sadzby na historicky vysokých úrovniach a predpovedala priemernú infláciu v roku 2024 na úrovni 2,3 % (v porovnaní s 2,7 % v decembrových projekciách). V roku 2024 sa očakáva jadrová sadzba na úrovni 2,6 %. (v porovnaní s 2,7 %). Britská ekonomika sa v 4. štvrťroku 2023 medziročne prepadla o 0,2 %, najmä v dôsledku vysokej inflácie, prudko rastúcich nákladov na pôžičky a pomalého vonkajšieho dopytu. Ak sa pozrieme na celý rok 2023, ekonomika vzrástla len o 0,1 %.

Ekonomika USA v 4. štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 3,4 %, čo je mierne nad predtým uvádzaných 3,2%, podporované spotrebiteľskými výdavkami a nebytovými podnikovými investíciami. Počet ľudí žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti sa znížil o 2 000 na 210 000, čím prekonal očakávania trhu. Údaje však naďalej ukazujú, že trh práce v USA zostáva napätý na historickom štandarde a poskytuje centrálnej banke priestor na oddialenie začiatku znižovania sadzieb. Politici stále plánujú tento rok znížiť úrokové sadzby trikrát. Rast HDP USA je medzitým zaznamenaný vyšší v roku 2024 (2,1 % oproti 1,4 % v decembrovej projekcii). Prognózy inflácie PCE zostali na rok 2024 nezmenené.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: 0,71%

DOW JONES: 1,26%

NASDAQ: -0,12%

DAX: 1,27%

Euro Stoxx 50: 0,78%

NIKKEI: -0,01%

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: 10,55%

DOW JONES: 6,14%

NASDAQ: 8,72%

DAX: 10,39%

Euro Stoxx 50: 12,94%

NIKKEI: 20,82%

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.