OECD navrhuje v Číne zaviesť dlhové stropy

Čínska ekonomika naďalej spomaľuje, dostáva sa do rovnováhy. Sú v nej výkyvy, ktoré sú dôsledkom oslabujúceho globálneho hospodárstva, ktoré podkopáva vývoz a vytvára nové neistoty.Konštatuje to najnovšia práva Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorú vydala dnes 16. apríla 2019.

Politika by sa mala zamerať na dlhodobé stratégie s cieľom posunúť hospodárstvo smerom k väčšej domácej spotrebe a službám, zvýšiť ekonomickú efektívnosť a zabezpečiť, aby bol budúci rast udržateľný, ekologickejší a inkluzívnejší, podľa novej správy OECD.

Najnovší ekonomický prieskum OECD v Číne sa zaoberá faktormi, ktoré stoja za hospodárskym spomalením, ako aj politikami, ktoré môžu zvýšiť kvalitu budúceho rastu a zabezpečiť, aby bol spravodlivejšie rozdelený. Napriek spomaleniu tento prieskum v tomto i budúcom roku predpokladá rast nad 6% a vidí pokračujúcu konvergenciu s vyspelejšími ekonomikami.

Prieskum, ktorý v Pekingu predstavil námestník generálneho tajomníka OECD Ludger Schuknecht, zdôrazňuje rastúce finančné riziká vyplývajúce z vysokého zadlženia podnikov a odporúča, aby Čína uprednostnila vytvorenie jednotného produktu a trhu práce s cieľom zvýšiť produktivitu a inkluzívnosť.

„Čína je aj naďalej hlavnou hnacou silou svetového hospodárskeho rastu a pokračovanie konvergencie s vyspelými ekonomikami, aj napriek spomaleniu,“ povedal pán Schuknecht. „Čína je však na križovatke, čelí vážnym domácim a vonkajším výzvam na udržanie svojej dlhodobej silnej pozície. Politika by sa mala snažiť zabezpečiť lepšie fungujúce hospodárstvo, ktoré prinesie stabilný a inkluzívny rast pre všetkých. “\ T

Prieskum zdôrazňuje potrebu vyváženejšieho obchodu a investícií. Politika by sa mala zamerať na ďalšie znižovanie dovozných ciel a odstránenie necolných prekážok a prekážok vstupu a správania zahraničných firiem, najmä požiadaviek na vytvorenie spoločných podnikov alebo transferovej technológie.

Zatiaľ čo sa urobilo veľa na riešenie finančných rizík, prebiehajúce fiškálne stimuly Číny by mali zabrániť smerovaniu úverov štátnym podnikom a miestnym samosprávam. Dlhové stropy by mali zohľadňovať príjmy verejnej správy na nižšej ako národnej úrovni.

Obozretná fiškálna politika by mala nasmerovať finančné prostriedky do oblastí, v ktorých je návratnosť najvyššia, ako sú systémy vzdelávania, zdravotníctva a sociálneho zabezpečenia, pričom by sa zabránilo nesprávnemu prideľovaniu kapitálu tým, že by sa bankám umožnilo lepšie cenové riziká. Vnímanie rizika by mohlo byť zaostrené riadnymi predvolenými hodnotami. Podľa prieskumu možno zlepšiť kvalitu, pokrytie a včasnosť fiškálneho výkazníctva.

Prieskum vidí široký priestor na zlepšenie efektívnosti v celom hospodárstve, najmä znížením vnútorných prekážok, ktoré bránia konkurencii trhu s výrobkami a pracovnej mobility. Posilnenie právneho štátu, obmedzenie právomocí administratívnych oddelení a poskytnutie jasných a podrobných vykonávacích pravidiel obmedzujúcich ich diskrečné právomoci by znížilo protekcionizmus na miestnej úrovni. Protimonopolné pravidlá a presadzovanie práva sa môžu posilniť a postupy verejného obstarávania by sa mohli stať transparentnejšími, technologicky neutrálnejšími a otvorenými pre všetkých aktérov.

Medzi ďalšie opatrenia na zvýšenie ekonomickej efektívnosti, na ktoré poukázal prieskum, patrí silnejšia ochrana práv duševného vlastníctva; postupné odstraňovanie implicitných záruk pre štátne podniky, ktoré im umožňujú neplnenie záväzkov; a zníženie štátneho vlastníctva v komerčne orientovaných, nestrategických sektoroch.

Na zabezpečenie rovnakých príležitostí prieskum odporúča Číne, aby rozdeľovala rovnomerne vysokokvalitné vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť s cieľom znížiť stimuly na prechod do mega-miest. Postupné uvoľňovanie obmedzení týkajúcich sa prístupu k verejným službám pre obyvateľov mesta bez hukou (povolenie na pobyt) a prípadne poskytovanie služieb z hukou by tiež pomohlo zlepšiť spravodlivosť. Malo by sa pokračovať v centralizovanom financovaní kľúčových výdavkových položiek, ako sú mzdové účty vo vzdelávaní a zdravotníctve, reformy v oblasti stropu a stropu príspevkov na sociálne zabezpečenie a širšia daňová reforma.

Na to, aby sa rast stal ekologickejším, prieskum naznačuje, že Čína prísnejšie presadzuje environmentálne predpisy, zvyšuje pokuty pre znečisťovateľov a zvyšuje environmentálne dane, najmä na fosílne palivá. Je tiež potrebné ukončiť výstavbu uhoľných elektrární a zvýšiť investície do zariadení na čistenie znečistenia, mestskej úpravy vody a sanitácie vidieka.