BRATISLAVA / BRUSEL – Medzinárodnému obchodu s Ruskom sa tento rok darí, dokonca aj v niektorých západných krajinách. Sankcie Moskvy však posunuli spojenectvá.
Mnohí si predstavovali veci inak: Po prvé, po invázii na Ukrajinu západné krajiny prisahali, že prerušia ekonomické vzťahy s Ruskom a uvalili sankcie s cieľom paralyzovať ruskú ekonomiku.
Po druhé, Rusko je a zostane jedným z najvýznamnejších svetových producentov ropy, plynu a surovín. Udržiava dlhodobé a lukratívne obchodné partnerstvá. Vzťahy tak ľahko neukončíte. To je jasne zrejmé aj po ôsmich mesiacoch konfliktu.
Podľa analýzy New York Times sa objem obchodu s niektorými krajinami skutočne prepadol, pričom Spojené kráľovstvo sa od invázie znížilo o približne 79 %, Švédsko o 76 % a Spojené štáty o 35 %. V Nemecku je situácia výrazne odlišná: tu objem obchodu s Ruskom klesol len o 3 %.
Objem obchodu s niektorými európskymi krajinami sa však dokonca zvýšil, s Holandskom o približne 32 %, so Španielskom o 57 % a s Belgickom, krajinou, v ktorej sídli Európsky parlament, o neuveriteľných 81 %. Obzvlášť silné sú obchodné zisky Ruska s Brazíliou (+106 %), Tureckom (+198 %) a Indiou (+310 %). S Čínou to ešte vzrástlo o 64 %.
Jedným z dôležitých dôvodov je, že hodnota ruského exportu odvtedy vzrástla v dôsledku zvýšenia cien komodít. Hoci dovoz do Ruska takmer zo všetkých krajín klesol – len ten z Turecka vzrástol o 113 % a z Číny o 24 %, o to väčší bol zároveň nárast ruského exportu.
Pre mnohé krajiny je neuveriteľne ťažké zaobísť sa bez ruských surovín. Pred vojnou ropa, zemný plyn a dôležité kovy a nerasty tvorili viac ako dve tretiny ruského vývozu podľa hodnoty. Používajú sa na pohon áut, vykurovanie domov a zásobovanie tovární po celom svete.
To vytvorilo pre západných predstaviteľov frustrujúcu realitu. Dúfali, že podkopú vojnové úsilie Ruska potrestaním jeho ekonomiky. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa však hodnota jeho vývozu skutočne zvýšila, ukazuje analýza Times, dokonca aj v mnohých krajinách, ktoré sa aktívne podieľali na boji proti Rusku.
Je veľmi ťažké žiť bez ruských zdrojov,“ povedal Sergej Aleksašenko, bývalý námestník ministra financií Ruska a podpredseda centrálnej banky Ruska. “Neexistuje žiadna náhrada.”
Záver: Čína a Turecko prehĺbili svoje vzťahy s Ruskom, ale ani tým krajinám, ktoré sa skutočne chcú od Ruska oslobodiť, sa to ani zďaleka nepodarilo.