OBSE sa nepáči novela zákona o tlači
VIEDEŇ – Zástupca OBSE pre slobodu médií Harlem Désir zopakoval svoje znepokojenie nad kontroverznými zmenami a doplneniami štatútu o periodických tlačových a spravodajských agentúrach Slovenska (tlačový zákon), ktoré zakladajú právo na odpoveď politickým vodcom a verejným osobnostiam, ktoré schválili druhé čítanie tento týždeň v parlamente SR. Finančné noviny informovalo OBSE.
Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy predložené v januári 2019 sa vzťahujú na články tlačového zákona a priniesli by späť právo na odpoveď politickým činiteľom alebo verejným činiteľom, ktorí tvrdia, že ich reputácia bola v správach o médiách poškodená. Znamenalo by to návrat k ustanoveniu prvýkrát zavedenému v tlačovom zákone v roku 2008, ktoré bolo následne zrušené v roku 2011 po silnej domácej a medzinárodnej opozícii.
Verzia zákona prijatá 17. septembra obsahovala niektoré odporúčania z právneho preskúmania, ktoré poskytol zástupca. Právo na odpoveď sa bude naďalej udeľovať iba nepravdivým skutočnostiam. Okrem toho sa z návrhu vypustilo pôvodné ustanovenie umožňujúce tak právo na opravu, ako aj právo na odpoveď v súvislosti s rovnakým vyhlásením v médiách. To všetko znižuje rozsah zneužívania.
Revidovanými pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi sa zároveň opätovne zavádza právo na odpoveď politickým vodcom a verejným činiteľom. Mediálne médiá, ktoré odmietnu splniť právo na odpoveď, budú za to stále vysoké pokuty.
„Obávam sa, že tieto zmeny a doplnenia budú predstavovať regresiu právneho prostredia slovenských médií, čo im v súčasnosti umožňuje slobodne a bez politického nátlaku podávať správy o veciach verejného záujmu,“ uviedol Désir. „Vyzývam slovenské orgány, aby vzali do úvahy vznesené námietky a dúfam, že parlament nakoniec tieto pozmeňujúce a doplňujúce návrhy opustí, čím chráni slobodu médií a investigatívnu žurnalistiku. Politickí aktéri musia akceptovať vyššiu mieru kontroly a kritiky a tlač musí mať možnosť slobodne vykonávať svoju funkciu bez toho, aby čelila finančným hrozbám. ““
V marci 2019 zástupca poskytol slovenským orgánom právne preskúmanie navrhovaných zmien a doplnení. Na základe OBSE a ďalších európskych noriem sa v odporúčaniach preskúmania (pozri: https://www.osce.org/representative-on-freedom-of-media/414362?download=true) odporúča najmä ustanovenia článku 8, ktoré obmedzujú právo na odpoveď politických vodcov a verejných činiteľov, rozširujú obmedzenie na politické a verejné právnické osoby a zachovávajú právo iba v reakcii na „nepravdivé, neúplné alebo pravdivo narúšajúce“ faktické vyhlásenia (ako to je dnes). Rada tiež odporučila Parlamentu prepracovať článok 8 z hľadiska jeho úplného súladu so záväzkami OBSE na Slovensku a povinnosti podľa medzinárodných nástrojov v oblasti ľudských práv.