Krytomeny proti životnému prostrediu a energetike

CAMBRIDGE  – Ktypto mena Bitcoin si vyžaduje na udržamie na udržiavanie viac elektrickej energie ako je spotreba Švajčiarska. Vypočítala to Univesity of Cambridge.

Bitcoin si vyžaduje na udržanie 61,76 terawatthodín.  Watthodina, skratka značka Wh je jednotka energie. Zodpovedá práci stroja s výkonom jeden watt po dobu jednej hodiny, to znmaneá 3 600 joulom.  Jeden watt je výkon, ktorý zodpovedá vydaniu/prijatiu jedného joulu energie za jednu sekundu alebo výkon, ktorý vykoná sila jeden newton spôsobujúca ustálený pohyb telesa rýchlosťou jeden meter za sekundu. Švajčiarko spotrebuje 58,46 terawatthodín.

Bitcoin je nezávislá internetová open-source kryptomena, ktorou sa dá platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Jedinečnosť Bitcoinu je jeho úplná decentralizácia. Je zámerne navrhnutá tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín alebo vlád, nevedel menu nijako umelo ovplyvňovať, falšovať, aby vôbec nebolo možné zhabať Bitcoin účty, kontrolovať tok peňazí alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje nijaký centrálny bod, ani nikto, kto by vedel o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a je dopredu známe a jeho uvoľňovanie do obehu sa definuje iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo nulové náklady. V súčasnosti to neplatí, keďže náklady na každý prevod bez ohľadu na jeho výšku sa pohybujú v desiatkach dolároch, čo zabraňuje väčšiemu využívaniu bitcoinu ako platobnej meny.

Sieť funguje od roku 2009, keď ju opísal a vytvoril človek so pseudonymom Satoshi Nakamoto. Zrejme kvôli povahe projektu autor nikdy nezverejnil svoju skutočnú identitu a krátko po väčšom rozšírení Bitcoinu v roku 2010 sa odmlčal úplne. Dnes existuje na platby oficiálny softvérový klient, o ktorý sa starajú dobrovoľníci z celého sveta a niekoľko alternatívnych klientov.