Rusko žiada platby za zemný plyn v rubľoch

MOSKVA – Prezident Ruskej federácie podpísal nariadenie, podľa ktorého sa za zemný plyn platí v rubľoch. Kto tak neurobí, toho odpoja od dodávok.

Banky Sber a Gazprombnak, ktoré nie sú v zozname sanckií,  otvoria zahraničným kupujúcim účty v rubľoch. Cez im premenia devízy na ruble. Za tie si budú môcť kúpiť zemný plyn od ruských firiem Gazprom, alebo Novatek. Okrem toho sa ruble budú dať kúpiť na Moskovskej burze. Jej internetová stránka je na Slovensku zablokovaná. USA uvoľnili spomedzi sankcií urán, hnojivá a aj zemný plyn.

Ruský rubeľ alebo rubeľ (rusky: рубль rublʹ; symbol: ₽, руб; kód: RUB) je oficiálnou menou Ruskej federácie. Rubeľ sa delí na 100 kopejok (niekedy sa píše kopejka alebo kopejka; rusky: копе́йка kopeyka, množné číslo: копе́йки kopeyki). Prvý ruský rubeľ (kód: RUR) nahradil sovietsky rubeľ (kód: SUR) v septembri 1993 pri parite alebo 1 SUR = 1 RUR. V roku 1998, pred finančnou krízou, bol súčasný rubeľ premenený na nový kód „RUB“ a bol vymenený v kurze 1 RUB = 1 000 RUR.

Rubeľ bol menou Ruskej ríše a Sovietskeho zväzu (ako sovietsky rubeľ). Meny s rovnakým názvom však dnes používajú len Rusko, Bielorusko a Podnestersko. Ruský rubeľ sa neoficiálne používa aj v štyroch čiastočne uznaných republikách Abcházsko, Južné Osetsko, Doneck a Luhansk. Od apríla 2019 je rubeľ sedemnástou najobchodovanejšou menou na svete a voľne plávajúcou menou.