OBSE: k vypnutiu TV staníc ukrajinskej opozície

VIEDEŇ – Zástupkyňa OBSE pre slobodu médií (RFoM) Teresa Ribeiro sa stretla s veľvyslancom Jevgenijom Tsymbaľukom, aby diskutovali o vývoji slobody médií na Ukrajine a v oblastiach, v ktorých môže inštitúcia RFoM poskytovať pomoc.

Diskusia sa zamerala najmä na rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny o uplatňovaní sankcií proti niektorým médiám, ktoré prijal prezident Vladimír Zelenskij.

Ribeiro vyjadrila znepokojenie nad sankciami, ktoré pozastavili činnosť televíznych kanálov 112 Ukraina, Zik a NewsOne. Požiadala príslušné orgány o ďalšie informácie, aby bolo možné komplexne posúdiť rozhodnutie a súvisiace obmedzenia slobody médií.

Zástupkyňa OBSE uviedla, že ukrajinské orgány by mali nájsť vyvážené a proporcionálne riešenie boja proti propagande, ktoré ale zachováva pluralitu médií, voľný tok informácií a rozmanitosť názorov v súlade s príslušnými medzinárodnými normami a záväzkami OBSE.

Ponúkla pomoc úradu pri poskytovaní odborných odporúčaní k tejto problematike. Terasa Ribeira dodala, že ak sa propaganda rovná podnecovaniu k nenávisti a násiliu, môžu sa prijať príslušné opatrenia s využitím existujúcich vnútroštátnych a medzinárodných právnych nástrojov.