Obavy zo spotreby elektriny pri ťažbe kryptomien

NEW YORK – Odborníci, s ktorý poskytli rozhovory portálu Business Insider, poukazujú na jednu z hlavných obáv okolo Bitcoinu – možný nedostatok elektriny v dôsledku vzrušenia okolo ťažby.

Šéf krakovskej burzy kryptomien Dan Held poznamenáva, že kritici bitcoinu upozorňujú na skutočnosť, že kryptobaníci spotrebúvajú pri ťažbe množstvo elektriny porovnateľné s potrebami celej krajiny. Ťažba je proces spracovania transakcií kryptomeny v blockchainovej sieti. Vyrábajú si ho samotní používatelia, ktorí za to dostávajú odmenu v podobe jednotiek kryptomeny. Potrebujú na to vysokovýkonné zariadenie, ktoré spotrebúva veľa elektrickej energie.

Neberie do úvahy najmä to, že akákoľvek vyvíjajúca sa technológia vyžaduje spotrebu elektrickej energie. Podľa Helda ľudia nevenujú pozornosť skutočnosti, že tradičná ekonomika vo všeobecnosti a ktorékoľvek z jej priemyselných odvetví tiež konzumujú dosť veľa energie.

Mason Juppa, vedúci prevádzkovateľa ťažobnej farmy Blockware Solutions, uviedol, že ľudia ťažiaci kryptomeny často používajú najlacnejšiu elektrinu, ktorá by inak „len tak zhadzovala“. Niektorí baníci napríklad používajú elektrinu vyrobenú pri výrobe plynu.

Potreba lacných zdrojov však vedie k tomu, že uhlie sa často používa ako zdroj energie pre ťažbu, ktorý sa považuje za najmenej nákladný, ale zároveň z hľadiska alternatív najekologickejší.