NYT: v Spojených štátoch stúpa produktivita práce

NEW YORK – Pandémia koronavírusu vyvolala v USA nárast produktivity.

V porovnaní s minulosťou vyrába menej pracovníkov viac výrobkov. Ak bude tento trend pokračovať, potom v budúcom desaťročí bude ekonomika krajiny stáť pred veľkými zmenami, píše The New York Times.

Produktivita v USA za posledných 15 rokov pomaly rástla. Súčasné údaje však naznačujú, že pandémia vyvolala zlepšenie tohto ukazovateľa, krajine to prospelo. Od začiatku druhého štvrťroka 2020 produktivita práce – počet vyrobených výrobkov za odpracovanú hodinu – medziročne vzrástla o 3,8 percenta z 1,4 percenta v rokoch 2005 až 2019.

Nové čísla zverejnené v utorok 10. augusta ukázali, že trend pokračoval aj na jar 2021 s ročným rastom produktivity v druhom štvrťroku o 2,3 percenta.

Osobitnú pozornosť si zaslúži niekoľko ďalších ukazovateľov. Národný HDP sa na jar dostal na úroveň pred pandémiou a dokonca ho o niečo prekonal, aj keď o rok skôr zažívala americká ekonomika vrchol recesie. Produkcia v druhom štvrťroku je navyše o 0,8 percenta vyššia ako pred koronavírusom a zamestnanosť v rovnakom období klesla o 4,4 percenta. Zvýšenie HDP so znížením počtu pracovných síl na trhu bolo možné práve vďaka zvýšeniu produktivity.

Americká ekonomika sa teraz úspešne zotavuje z nedávnej krízy, napriek rekordne vysokej inflácii a nízkym úrokovým sadzbám. Odborníci sú presvedčení, že ide o úspech Federálneho rezervného systému, ktorý vyčlenil obrovské sumy na rozvoj štátneho hospodárstva.