Investori majú vo vzťahu k čínskemu hospodárstvu v roku 2024 tri otázky, medzi nimi nehnuteľnosti

PEKING – Napriek niektorým obdobiam silného rastu v minulom roku čelili investori čínskej ekonomiky výrazným protivetrom a napätiu so Spojenými štátmi.

„Sme presvedčení, že na obnovenie dôvery je potrebná stabilizácia majetku, zotavenie sa z deflácie a zlepšenie politiky a komunikácie. Potrebné sú aj stimuly a reformy sú vítané, uviedli analytici Citi pre CNBC. “Rizikom je, že trhy nemusia byť ochotné čakať na reformu.”

Táto neistota pretrváva aj začiatkom roku 2024. Krajina prechádza na nižšie miery rastu po dvojciferných mierach rastu v predchádzajúcich desaťročiach.

Tu sú otázky, ktoré podľa CNBC myslia investori v nasledujúcom roku.

Bude stimul?

Kvôli geopolitickým rizikám sa atraktivita Číny ako rýchlo rastúceho trhu oslabuje. Mnohí boli sklamaní nedostatočne rýchlym zotavením ekonomiky krajiny po zrušení obmedzení Covid v decembri 2022. S výnimkou cestovného ruchu a niektorých odvetví, ako sú elektrické vozidlá, čínska ekonomika po väčšinu roka 2023 zaznamenala pomalý rast, problémy s nehnuteľnosťami a pokles exportu.

V minulom roku niekoľko medzinárodných investičných bánk niekoľkokrát zmenilo svoje prognózy hospodárskeho rastu Číny. V súčasnosti sa očakáva nárast približne o 5 %.

Analytici Citi očakávajú, že Čínska ľudová banka by mohla znížiť sadzby už v januári, ako napríklad pomer povinných minimálnych rezerv – množstvo peňazí, ktoré musia veritelia držať ako rezervy. Odborníci tiež predpovedajú, že HDP Číny v tomto roku vzrastie o 4,6 %.

V polovici decembra sa na výročnom stretnutí čínskych úradov diskutovalo o hospodárskej politike na nadchádzajúci rok. Oficiálne neoznámili významné plány na stimuláciu ekonomiky, ale technologické inovácie boli zdôraznené ako priorita.

Počas nadchádzajúcej parlamentnej schôdze začiatkom marca plánuje Peking načrtnúť podrobné ekonomické ciele krajiny. Uvidí sa však, či Čína bude stimulovať hospodársky rast rovnako ako v minulosti.

„Verím, že Čína neposkytne významné stimuly,“ povedal koncom novembra Liqian Ren, vedúci kvantitatívneho investovania vo WisdomTree. Aj keď Čína predloží dobrý balík opatrení, mnohé z týchto stimulov budú obmedzené celkovým zvýšením miery hospodárskeho rastu Číny, na ktoré sa úrady zameriavajú, povedal.

Čo sa stane s trhom s nehnuteľnosťami?

Reality sú ukážkovým príkladom sektora, ktorý rastie na dlh. Zároveň tvorí približne štvrtinu čínskej ekonomiky. Trh s nehnuteľnosťami v Ríši stredu prudko klesol po tom, čo Peking v roku 2020 začal bojovať s vysokým dlhovým zaťažením developerov. Úzke väzby tohto odvetvia na financie miestnej samosprávy, stavebné dodávateľské reťazce a hypotéky pre domácnosti vyvolali obavy z vplyvu na širšiu národnú ekonomiku.

„Prepad čínskych nehnuteľností sa stal najväčšou brzdou jej ekonomiky od vymanenia sa z reštrikcií Covid koncom roka 2022,“ uviedli analytici Goldman Sachs v správe z 2. januára. Odhadujú, že predaj nehnuteľností a výstavba v rokoch 2021-2022 prudko klesli a v roku 2023 pokračovali v poklese.

Predaj komerčných bytov v roku 2023 medziročne klesol od novembra o 5,2 %, podľa údajov Národného štatistického úradu dostupných prostredníctvom informácií o vetre. V roku 2022 skolabovali o 26,7 %.

Ding Wenjie, globálny stratég kapitálových investícií v spoločnosti China Asset Management Co., očakáva, že vládna podpora sa v roku 2024 zvýši, keďže čínska vláda prejde od vyhýbania sa rizikám k pokroku a zároveň sa snaží udržať stabilitu.

Kde sú vyhliadky?

Aj keď je jasné, že Peking by chcel znížiť podiel realitného sektora na čínskom HDP, nie je známe, či nové hnacie sily rastu dokážu vyplniť toto vákuum.

Podľa analytikov Citi tvorili v roku 2020 strojárstvo, elektronika, dopravné zariadenia a batérie 17,2 % čínskej ekonomiky. To znamená, že tieto oblasti výroby môžu kompenzovať pokles dopytu po nehnuteľnostiach, domnievajú sa analytici. Poznamenali však, že ekonomická transformácia nemôže nastať zo dňa na deň, pretože si vyžaduje riešenie nesúladu zručností na trhu práce a úpravu dodávateľských reťazcov, ktoré boli vybudované pre rozvoj nehnuteľností.

Napriek ekonomickým ťažkostiam dal Peking jasne najavo, že chce podporovať domácu technológiu a pokročilú výrobu.

Čínsky AMC Ding verí, že high-tech výrobné podsektory by mohli tento rok ťažiť z oživenia globálneho technologického cyklu. Perspektívne sú napríklad spotrebná elektronika a počítače. Očakáva tiež, že ceny čínskych výrobcov sa na konci druhého štvrťroka vrátia k rastu, čo povedie k zvýšeniu zisku spoločností na akciu o približne 8 až 10 %.