Nórsky dôchodkový fond vyradil cenné papiere firiem z krajín porušujúcich ľudské práva

OSLO – Cenné papiere v hodnote 15 mil. USD predal nórsky štátny dôchodkový fond.

Ide cenné paiere firiem zo Saudskej Arábie, Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátov. Dôvodom je predpokladané porušovanie ľudských práv a negatívny vplyv na životné prostredie.

Tento krok je v súlade s environmentálnym, sociálnym a podnikovým riadením ( ESG ),  ktoré možno zvážiť pri investovaní. 

Termín ESG sa prvýkrát s použil v správe z roku 2004 s názvom „Koho to zaujíma, vyhráva“, čo bola spoločná iniciatíva finančných inštitúcií na podnet OSN.

Vládny dôchodkový fond Nórska, nórsky : Statens pensjonsfond,  pozostáva z dvoch úplne samostatných štátnych investičných fondov , ktoré vlastní nórska vláda.

Vládny dôchodkový fond Global, tiež známy ako Ropný fond, bol založený v roku 1990 s cieľom investovať prebytočné príjmy nórskeho ropného sektora . K septembru 2023 mal aktíva viac ako 1 477 miliárd USD a vlastnil v priemere 1,5 % všetkých kótovaných spoločností na svete, čo z neho robí najväčší svetový samostatný štátny investičný fond z hľadiska celkových spravovaných aktív.  To predstavuje zhruba 270 000 USD na nórskeho občana.  Vlastní aj portfóliá nehnuteľností a investícií s pevným výnosom. Mnohé spoločnosti fond vylúči z etických dôvodov .

Vládny dôchodkový fond Nórsko je menší a bol založený v roku 1967 ako typ národného poistného fondu. Je riadený oddelene od Ropného fondu a je obmedzený na domáce a severské investície, a preto je kľúčovým držiteľom akcií v mnohých veľkých nórskych spoločnostiach, najmä prostredníctvom burzy v Oslo.