Nobelova cena za prínos k potlačeniu chudoby

ŠTOKHOLM – Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu dostala  trojica vedcov Abhijit Banerjee, Esther Dufleová a Michael Kremer. Oznámil to výbor pre udeľovnie ceny.

Prestížne ocenenie si odniesli “za ich prínos k potlačeniu chudoby”V tento pondelok zobudil ekonóma Abhijita Banerjeea telefonát. Zo Švédska mu oznámili radostnú správu. Jemu a jeho manželke Esther Dufleovej a ich kolegovi Michaeolovi Krammerovi udelili Nobelovu cenu za ekonómiu. Jej oficiálny názov je Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela, švédsky Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne, neoficiálne nazývaná Nobelova cena za ekonómiu sa odlišuje od ostatných cien udeľovaných pri ceremónii udeľovania Nobelových cien, pretože nie je súčasťou dedičstva Alfreda Nobela. Zaviedla ju Švédska ríšska banka pri jej 300. výročí v roku 1968.

Jeho manželka Esther Duflo sa správala oveľa aktívnejšie: po výzve Švédska začala posielať komentáre, že toto ocenenie je ďalším krokom smerom k rodovej rovnosti v hospodárskej vede.

„V našom obraze chudoby prevažujú karikatúry a klišé,“ povedala Duflo agentúre Aassociated Press. V detstve si predstavovala chudobných ako ľudí, ktorí „musia kráčať 10 km, aby sa dostali k prameňu špinavej vody, vypili ju a okamžite zomreli na choleru“ (citoval New Yorker). „Chudoba sa vždy obmedzuje na klišé,“ napísali Banerjee a Duflo vo svojej najslávnejšej knihe „Slabá ekonomika: radikálna revízia spôsobov boja proti globálnej chudobe“ (2011). „V sociálnej teórii sú chudobní opísaní rovnakým spôsobom ako v literatúre: buď leniví, dobrodružní, potom ušľachtilí, inokedy zlodeji, potom zlí, pasívni, potom bezmocní, potom sebestační.“ Vedci poznamenali, že nie je prekvapujúce, že politiky boja proti chudobe založené na týchto myšlienkach zvyčajne prichádzajú aj do banálnych a nie vždy účinných receptov.

Okrem toho existuje obrovský problém so spätnou väzbou: štatistika nie vždy dáva predstavu o tom, či prijaté opatrenia pomáhajú v boji proti chudobe. V roku 2010, na jednej z konferencií, Duflo ukázal graf – koľko miliárd dolárov sa vynaložilo na pomoc Afrike a ako sa HDP na obyvateľa zmenil za rovnaké obdobie. Prvá krivka sa prudko rozbehla, druhá nereagovala na charitatívne “infúzie.” Je však úplne nepochopiteľné, varovala Duflo, že nevieme či by stav afrického hospodárstva bez týchto peňazí by bol lepší, horší alebo či by zostal rovnaký.

Problém je v tom, že o chudobných vedeli málo. Verilo sa, že v ich ekonomike nie je nič pozoruhodné ani zaujímavé. Ale vedci sa rozhodli prísť na to, ako žijú chudobní. V roku 2003 vytvorili Banerjee a Duflo spolu s Sendilom Mullainatanom, ktorý sa neskôr presťahoval do Harvardu, laboratórium na zmiernenie chudoby MIT. Abdul Latif Jamil (J-PAL, pomenovaný po saudskoarabskom podnikateľovi, ktorého

projekt podporili potomkovia). A išiel študovať životy ľudí v najchudobnejších krajinách.

Esther Duflo sa narodila 25. októbra 1972 v Paríži. Ako dieťa jej matka je naučila pochopiť  predstavy o sociálnej spravodlivosti a zodpovednosti: od konca sedemdesiatych rokov každý rok odchádzala z lekárskej praxe na niekoľko týždňov z Francúzska a chodila s dobrovoľníkmi liečbu detí, ktoré sa stali obeťami vojny, najskôr v Západnej Sahare a neskôr v Salvadore a Rwande. Po návrate ukázala domáce fotografie, aby vedeli, čo sa deje vo svete.

Esther bola veľmi nezávislé dieťa, ktoré rodičia dôrazne podporovali. Keď mala 5 rokov, jej otec ukázal, ako si kúpiť lístok a jazdiť vlakom sám. Cez víkendy cestovala sama na predmestie Paríža, aby navštívila svojho bratranca. “Neviem si spomenúť na čas, keď som nerobil to, čo som chcel,” priznal Duflo do New Yorku.
V škole študovala ruštinu. Väčšina spolužiakov si vybrala angličtinu, ale Duflo usúdil, že po dozrievaní sa to nechce naučiť hovoriť, ale naučiť sa menej bežný jazyk už nebude šancou. V ôsmich rokoch sa rozhodla stať sa historikom a študovala tak dobre, že sa mohla prihlásiť na elitnú parížsku univerzitu Ecole Normale Supérieure (ENS).

Tam Duflo okrem histórie začal študovať ekonómiu. Ako si žartovala, aby sa zbytočne nestrácala láska k matematike, ktorú jej vštepil jej otec-učiteľ. V druhom roku bola Duflo nakoniec sklamaná z myšlienky stať sa učiteľkou dejepisu, ale zároveň ju nepritiahla ani ekonomická kariéra. Premýšľala o štátnej službe alebo kariére v politike. Doublo mučil pochybnosti, až v roku 1993 odišla do Moskvy na deväť mesiacov.

Duflo išla do Ruska, aby napísaal diplom o prvom sovietskom päťročnom pláne: „Ako Rusi využívali na propagandu veľké priemyselné zariadenia ako Stalingradský závod na výrobu traktorov a ako požiadavky propagandy zmenili parametre projektu,“ povedala pre New Yorker.


V Moskve pracovala Duflo na čiastočný úväzok  a potom získala prácu pomocného ekonóma Jeffreyho Sachsa, ktorý poradil Jegorovi Gaidarovi, ktorý reformoval postsovietske hospodárstvo. Toto otočilo Duflo pohľad na ekonomiku – veda môže byť použitá ako hnacia sila zmeny, rozhodla sa.

V roku 1994 sa Duflo vrátila do Paríža, získala diplom ENS a odišla pokračovať v štúdiu na MIT so svojím priateľom Emanuelom Saezom. Tak ako Duflo, aj Saez neskôr získa Clarkovú medailu – prestížnu cenu pre ekonómov do 40 rokov, z ktorých viac ako tretina z nich sa stala laureátmi Nobelovej ceny. Ale na MIT sa ich cesty líšili.

Duflo si vybrala ekonómiu profesora Banerjeeho, ktorý bol 10 rokov jej starším. Banerjee študoval ekonomiku chudobných. “O mesiac neskôr som si uvedomil, že som uviazol. To bolo moje povolanie, “spomína. Duflo teda našla povolanie – a budúceho manžela.

Banerjee sa narodil v roku 1961 v Indii. Od detstva vedel, ako žijú chudobní – blízko ich domu v Kalkate začali slumy, kde sa Banerjee často chodil hľadať priateľov. Chudobné deti majú dostatok voľného času na hranie. Porazili ho pri akejkoľvek zábave, v akomkoľvek športe, čo vyvolalo divokú závisť od Abhijita.
Musel veľa študovať. Dlho bol jedným z najhorších študentov v triede. Rodičia, obaja ekonómovia, sa rozhodli – problém je v tom, že úlohy v škole sú pre ich syna príliš ľahké a presunuli ho do vyššej triedy. Diagnóza bola stanovená správne: Abhijit sa začal zaujímať o štúdium, promoval na univerzite v Indii, vstúpil na Harvard a potom sa stal profesorom ekonómie na MIT.
Banerjee bola sprievodcom Dufla na svojej prvej ceste do Kalkaty v roku 1997. O šiestej čítala komiks o Matke Terézii – Kalkata bola opísaná ako preplnené mesto s rozlohou menej ako 1 m2. m povrchu. V skutočnosti Duflo nevidel príliš preplnené ulice, stromy a len málo problémov a nešťastí, ktoré komiksu vystrašili.

V roku 1999 obhájila svoju dizertačnú prácu, ktorá preukázala súvislosť medzi zlepšovaním vzdelania a rastúcimi mzdami v rozvojových krajinách, pričom ako príklad v 70. rokoch použila Indonéziu. Potom jej ponúkli prácu všetky vedúce ekonomické univerzity v Spojených štátoch (okrem Stanfordu). Duflo zostala na MIT – univerzita vyčlenila 300 000 dolárov na výskum. V roku 2004 sa stala jednou z najmladších profesorov v histórii MIT.
Aj keď Duflo prvýkrát prišla študovať do USA, bola prekvapená rozdielom v kultúre: „Vo Francúzsku si zvyklaš na ignorovanie. A tu sú ľudia … nehierarchickí, “povedala FT. – Nezáleží na tom, že ste študent, že ste prišli z Francúzska včera. Ak máte čo povedať, ak máte nápad, ľudia vás počúvajú. “ Po narodení prvého dieťaťa prijala americké občianstvo. Na otázku, či sa vráti do svojej vlasti, Duflo odpovedal: „Je to možné, ale moja rodina je tu. „Moje dieťa je Američan a jeho otec nehovorí francúzsky, takže si nemyslím, že by chcel ísť do Francúzska.“ Kultúrne rozdiely ju však stále ohromujú: „Ľudia [v USA] sú posadnutí nápadmi. Ak vychovávate dieťa, musí to byť dokonalé dieťa. Musí ísť na perfektnú vysokú školu a byť najlepší v práci. Je to trochu únavné. Vo Francúzsku sú ľudia pokojnejší.

 

Na identifikáciu charakteristík fungovania chudobnej ekonomiky J-PAL uskutočnil viac ako 800 terénnych výskumov v rôznych oblastiach, od prístupu k čistej vode až po mikrofinancovanie. Laboratórium má viac ako 400 zamestnancov na plný úväzok v siedmich kanceláriách po celom svete, spolu s ním pracuje 181 profesorov z univerzít z celého sveta. Medzi sponzormi sú najväčší filantropi vrátane rodiny Gatesa.

Ale nie každý má sklon veriť v myšlienky Banerjeeho, Dufla a Kremera, rovnako ako Nobelov výbor. V roku 2016 britský ekonóm a laureát Nobelovej ceny Angus Deaton na portáli EÚ Vox spochybnili, že výsledky ich výskumu je možné extrapolovať: „Preukázanie toho, že droga funguje v jednej situácii, je mimoriadne slabým dôkazom, že bude fungovať rovnako na inom mieste. “. V minulom roku The Guardian uverejnil článok podpísaný až 15 poprednými ekonómami vrátane troch laureátov Nobelovej ceny. Obvinili metódu trojice z „zúženia nášho výhľadu na mikrointervencie na miestnej úrovni, ktoré prinášajú výsledky, ktoré sú viditeľné v krátkodobom horizonte.“