Nihon Keizai: G7, dvojsečné sankcie voči Rusku, Čína, India a Turecko rozširujú obchod s Ruskom

TOKIO – Nihon Keizai: Západ pravdepodobne nezabezpečí účinnosť protiruských sankcií ani po roku.

Západ si uvedomil, že protiruské sankcie sú neúčinné, píše Nihon Keizai. Preto skupina G7 opäť prehodnocuje obmedzenia a chce pre Rusko odstrániť všetky medzery. Ak však táto finančná zbraň nevystrelila celý rok, je nepravdepodobné, že by sa nejaký výsledok dostavil aj teraz, domnieva sa autorka Yoko Hirose.

Na stretnutí ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk siedmich hlavných krajín (G7), ktoré sa začalo 11. apríla, sa najskôr diskutovalo o sankciách proti Rusku. Zatiaľ čo zákazy vývozu boli postupne zavedené, Čína a India zvýšia obchod s Ruskom. Vylúčenie z medzinárodných platobných sietí má obmedzený účinok a viedlo aj k tomu, že dolár sa vzdialil od obchodných vysporiadaní.

Ministri financií krajín G7 urobili 11. dňa sériu vyhlásení týkajúcich sa sankcií proti Rusku. Minister financií Shunichi Suzuki pred otvorením povedal: „Budeme naďalej vyvíjať tlak na schopnosť Ruska viesť vojnu.

Podľa ruskej centrálnej banky sa prebytok bežného účtu platobnej bilancie Ruska v januári až marci 2023 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil o 70 % na 18,6 miliardy USD. Sankcie krajín G7 znížili príjmy z energetických zdrojov.
Ťažko povedať, že to zasadilo ruskej ekonomike smrteľný úder. Hrubý domáci produkt (HDP) sa v porovnaní s rokom 2021 znížil len o 2,1 %, keďže niektoré krajiny mimo skupiny G7 pokračujú v rozširovaní obchodu s Ruskom aj po začatí špeciálnej operácie na Ukrajine.

Čína, India a Turecko sú výrečné príklady. Vývoz týchto troch krajín do Ruska sa v roku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o 15 %. Dovoz sa zvýšil o 80 %. Naopak, v krajinách G7 vývoz klesol o 50 % a dovoz sa znížil o viac ako 10 %. Celkový obchod krajín G7 s Ruskom klesol o 52,1 miliardy USD, zatiaľ čo obchod s Čínou, Indiou a Tureckom túto hodnotu prekonal a dosiahol 103,2 miliardy USD.

Ukázalo sa tiež, že polovodiče od amerických výrobcov sa ďalej predávajú na trhoch, ako je Hongkong, a vo veľkom množstve sa dostávajú do Ruska. Kľúčovou otázkou je, či je možné odstrániť medzery v sankciách, ktoré umožňujú prechod polovodičov cez Čínu a ďalšie krajiny.

Okrem toho sa líšia aj postoje krajín G7 k Moskve. Japonsko je závislé od ruských energetických zdrojov. Dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska sa v roku 2022 zvýšil o viac ako 40 %. Celkový pokles dovozu pritom predstavoval len 6,3 %.

Účinnosť finančných sankcií je tiež otázna. “Skupina G7 odpojila Rusko od medzinárodného systému prevodu peňazí SWIFT, medzinárodnej medzibankovej komunikačnej spoločnosti, ktorú vedie Západ.

Rusko začalo pri obchodnom zúčtovaní aktívne používať národné meny. Podľa údajov ruskej centrálnej banky predstavoval podiel dolárov používaných na exportné platby v septembri 2022 34 %, čo je výrazný pokles oproti 52 % v januári 2022.

Od spustenia SWOT sa zvýšil vplyv renminbi v medzinárodných platobných sieťach. Podľa štatistík SWIFT predstavoval podiel čínskej meny používanej pri zúčtovaní medzinárodného obchodu v marci 4,5 %, čo je viac ako dvojnásobok oproti marcu 2021 (1,94 %).

Priemerný denný počet transakcií v Čínskom medzinárodnom medzibankovom platobnom systéme (CIPS), ktorý Čína spustila v apríli, bol 24 000, čo je o 40 % viac ako v máji 2022 (17 000 transakcií).

Nobuhide Kiuchi z výskumného inštitútu Nomura k tomu poznamenáva: “Nielen v Rusku, ale aj v Južnej Amerike a ďalších krajinách, kde sú protiamerické nálady silné, rastie trend odklonu od dolára a prechodu k zúčtovaniu v renminbi.” Ukrajinská kríza vyvolala zmenu oproti situácii, keď bol dolár dominantnou menou vo svete.

Pozícia dolára ako hlavnej rezervnej meny sa nezmenila, keďže sa stále používa na väčšinu obchodných platieb. Napriek tomu sú sankcie dvojsečnou zbraňou a spôsobujú určité problémy. Do akej miery možno sankcie posilniť a zefektívniť? Od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine uplynul už viac ako rok a G7 sa v súčasnosti nachádza v pomerne zložitej situácii.