Michail Ivanovič Tugan-Baranovskij vplyv vojny na hospodárstvo Ruska, Nemecka a Anglicka (1915)

KYJEV / MOSKVA – V roku 1915 ruský, ukrajinský ekonóm Michail  Ivanovič Tugan-Baranovskij zverejnil štúdiu o dopadoch 1. svetovej vojny na hospodárstvo Ruska, Nemecka a Anglicka.

Jeho štúdia vyšla v zborníku pod titulom “Otázky svetovej vojny.”

Michail Ivanovič Tugan-Baranovskij (1865- 1919) bol ruský a ukrajinský ekonóm, sociológ, historik a významný predstaviteľ “legálneho marxizmu”; po roku 1917 politik a štátnik Ukrajinskej ľudovej republiky (minister financií). Akademik Ukrajinskej akadémie vied (1918). Bol učiteľom svetovo známeho ekonóma Nikolaja Kondratieva, autora teórie veľkých ekonomických cyklov.

Ekonóm napísal, že financovanie vojny takého veľkého rozmeru, vedie k dvom faktorom.

“Po prvé vojna takých veľkých rozmerov si vyžaduje veľké výdavky zo strany bojujúceho štátu -národné hospodárstvo príslušnej krajiny musí tým, alebo iným spôsobom pokryť výdavky cestou odpočítania z národného bohatstva….

“Po druhé, vojna narušuje zahraničné, ale čiastočne aj domácu výmenu tovarov. Je to preto, lebo vojna narušuje systém prepravy tovarov, vyzýva otrasy úverového mechanizmu úverovania…Okrem toho, tým že pracovné sily sú odpojené od činnosti, znižuje sa priemyselná výroba.

Ako poznamenáva autor, v v krajinách s rôznym ekonomickým systémom oba faktory vyvolávajú rôzne reakcie. Dodáva, že čím je krajina bohatšia, tým skôr sa vyrovná s nákladmi.

Náklady na vojnu majú podľa Michaila Ivanoviča Tugan-Baranovkého peňažný charakter. Krajiny s rozvinutejším finančným sektorom sa ľahšie vysporiadajú s financovaním vojny.