Nemecká ekonomika teraz najhoršia recesia

BERLÍN –  Najväčšie európske hospodárstvo, Nemecko, konečne opustí politiku „čiernej nuly“ a rekordne sa zadĺži. Agentúra Reuters píše o plánoch tamojšieho ministra financií Olafa Scholza.

Je potrebné poznamenať, že v roku 2021 si Berlín plánuje požičať 100 miliárd eur a nasmerovať ich na boj proti následkom pandémie koronavírusov. Predchádzajúce zámery emitovať štátne dlhopisy za 80 miliárd eur v priebehu roka sa tak zvýšili o štvrtinu.

Nemecká ekonomika zažíva najhoršiu recesiu od 70. rokov: v druhom štvrťroku poklesla o 10,1 percenta v porovnaní s obdobím od januára do marca. Vláda bola nútená zahájiť rozsiahle podporné programy zamerané predovšetkým na dotovanie spoločností s recipročným záväzkom zachovať si zamestnanosť.

Implementácia plánu na zvýšenie vládnych pôžičiek bude znamenať opustenie politiky „čiernej nuly“, ktorá sa praktizuje väčšinu minulého desaťročia. Znamená to odmietnutie vydať nový verejný dlh a vôľu zachovať prebytok rozpočtu, v ktorom sú výdavky financované z príjmov vrátane daní.

Tento prístup bol opakovane kritizovaný, ktorého frekvencia sa s nástupom pandémie koronavírusu výrazne zvýšila. Podľa mnohých nemeckých a zahraničných ekonómov a politikov túžba vyhnúť sa novým pôžičkám za každú cenu znižuje potenciál pre rozvoj národného hospodárstva, ktorý by mohol byť stimulovaný ďalšími rozpočtovými výdavkami.