NBS k storočnici Slovenského národného divadla

BRATISLAVA – Pozajtra , 28. februára 2020,  začne Národná banka Slovenska predávať striebornú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote 10 eur. Jej názov je  „Slovenské národné divadlo – 100. výročie založenia“. Finančné noviny informoval hovorca centrálnej banky Peter Majer.

Mincu budú predávať len partneri centrálnej banky, s ktorými má uzavretú zmluvu. Zoznam domácich a zahraničných numizmatických predajní je na internetovej stránke Národnej banky Slovenska. Autorom návrhu striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur je Peter Valach. Strieborné zberateľské euromince v nominálnej hodnote 10 eur sú vyrobené v bežnom vyhotovení a vo vyhotovení proof. Mince vyrazila Štátna mincovňa v Kremnici.

Proof mince sa vyrábajú špeciálne. Mincovne kladú veľký dôraz na vysoký štandard dokončenia. Pôvodne boli mince vyrábané ako predvýrobné vzorky. Aby mincovňa mohla začať razenie, boli potrebné dokonalé ukážky mincí “proof” pre kontrolu a schválenie. Kontrast medzi matnými a leštenými povrchmi sa veľmi dobre prejavuje na proof minci a to umožňuje ľahšie pozorovanie jemných detailov, zatiaľ čo na bežnej minci je vyvýšený dizajn tiež mierne leštený, čo má za následok, že je ťažšie rozlíšiť detaily. Keď sa zbieranie mincí stalo populárnym asi pred dvoma storočiami, niekedy sa na predaj zberateľom vyrazil väčší počet proof mincí. Toto sa vyvinulo enormne v posledných niekoľkých desaťročiach, a väčšina krajín produkuje proof mince každý rok, hlavne pri zvláštnych príležitostiach.

Fotografia: www.snd.sk