L. Desiatnikov: svetová premiéra Piesní Bukoviny

MOSKVA – Ruská hudobná firma Melodija prichádza zo svetovou premiérou diela Leonida Desiatnikova Bukovinské piesne. Vydala ich ako klasickú vynilovú dlhohrajúcu platňu v obmedzenom náklade 500 kusov. Dielo súčasne vyšlo aj ako CD.

Bukovina bola historická krajina, v rokoch 1775-1918 súčasť Rakúskej monarchie, v súčasnosti rozdelená medzi Rumunsko a Ukrajinu.

Desiatnikov si pre „Bukovinské piesne“ – vybral formát … „24 predohier pre klavír“! Takto znie titul cyklu. Tradícia pochádzajúca z Bacha, prispôsobená romantizmom mikrokozmu „cyklu miniatúr“ a hyperindividualistami Chopinom, Scriabinom atď. Leonid Desjatnikov prichádza z „intímnym denníkom umelca“ a prechádzkou krížom-krážom  Zakarpatským folklórom. Hudba Bukovisnkých piesní kombinuje intonačné korenie západo- ukrajinských chutí s technikami z arzenálu modernej skladateľskej techniky. Melodija použila pre svoj najnovší titul koncert pianistu Alexeja Gribola v nahrávku z Veľkej koncertnej siene Moskovského konzervatória z marca 2017. Alexej Goribol je pianistom Mariinskeho divadla v Sankt Ptetersburgu.

 

Desiatnikov v jednom rozhovore hovorí o zahraničnom princípe svojich opusov, o vonkajšom impulze, ktorý sleduje a z ktorého odpudzuje, veľmi stručne:” Tomu hovorím McGuffin. ” Po prečítaní som išiel na google. Wikipedia vysvetlila, že McGuffin je filmový pojem, ktorý označuje objekt alebo udalosť, ktorá je nevyhnutná pre rozvoj deja a postáv – a zároveň to samo osebe nie je dôležité. Najbližším analógom bude pravdepodobne pirátska truhla s pokladom, ktorú každý hľadá a ktorú nikto ju nenájde. Leonid Desiatnikov ju našiel.  McGuffin môže ležať v očiach, môže blikať a miznúť na samom začiatku, ale bez neho sa príbeh nebude točiť. Najzaujímavejšou vecou je kombinácia najvyššej dôležitosti a absolútnej bezvýznamnosti počiatočného impulzu, práve toho referenčného bodu: ako keby sa herecký svet mohol stavať z ničoho, so štyrmi notami, ako v televíznej show .

Keď bola táto hudba prvýkrát uvedená v októbri 2017 v americkom baletnom divadle v choreografii Alexejom Ratmanským, súčasťou baletu bolo 12 predohier z 24. Premiéra celého cyklu, ktorý predstavil Alexey Goribol, sa konala v Perme v júni 2018 v Moskve, Bukovina Songs. prvýkrát zaznela 1. októbra. Až po moskovskej premiére sa dosiahla dohoda o nahrávaní piesní „Bukovina Songs“ od Melody Firma. Pri nahrávke bol Leonid Desyatnikov a zaslúžila si jeho veľkú chválu.

Diela Leonida Desyatnikov, jedného z najvyhľadávanejších ruských skladateľov súčasnosti, je ťažké začleniť do akéhokoľvek rámca.