Najväčšie čínske firmy budú musieť platiť dlhy

NEW YORK / PEKING – Čoraz viac čínskych spoločností, medzi ktoré patria tie najväčšie v krajine, čelí neschopnosti vrátiť veriteľom peniaze. Celkový objem nesplatených úverov dosiahol 20 miliárd dolárov, píše The New York Times.

Posledne menované spoločnosti, ktoré došli peniaze, sa pripojili k štátnemu priemyselnému gigantu Tewoo Group a zakladateľskej skupine konglomerátu, združenej s Pekingskou univerzitou, jednou z najlepších a najstarších v krajine.

V nasledujúcich rokoch budú musieť čínske spoločnosti platiť stovky miliárd podnikového dlhu, viac ako 200 miliárd pôjde pre investorov a veriteľov z celého sveta.

V súčasnosti sa Peking musí rozhodnúť, ktorú z týchto spoločností dokáže zachrániť. Čínske orgány však už preukázali, že nezamýšľajú pomôcť všetkým. Domnievajú sa, že situácia by sa mala naučiť lekciu pre tých, ktorí ich príliš veľa berú. Odborníci očakávajú zvýšenie počtu predvolených hodnôt. Najmä Christopher Lee, špecialista na poskytovanie úverov v spoločnosti S&P Global, poznamenal, že štát nemôže so všetkými jeho želaniami podporovať všetkých.

Ako sa uvádza v materiáli, v posledných desaťročiach čínske spoločnosti rástli veľmi rýchlo a zahraniční investori sa ponáhľali, aby im ponúkli nové pôžičky. V rámci problémov v ekonomike sa Peking rozhodol dať veci do poriadku a potlačiť tieňové schémy. Spomalenie poskytovania úverov však viedlo k vyšším úrokovým sadzbám, čo zasa malo ďalší vplyv na hospodársky rast, ktorý sa už desaťročia spomaľoval.