Najväčšia zóna voľného obchodu dnes RCEP
PEKING – O polnoci vstúpila do platnosti dohoda Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) alebo Regionálne ekonomické partnerstvo.
Je to zóna voľného obchodu pätnástich krajín ázijsko-pacifického regiónu. Ide o najväčšiu zónu voľného obchodu na svete, zahŕňajúcu štáty s 2,2 miliardami obyvateľov (cca štvrtinou svetovej populácie) a úhrnným HDP 26,2 bilióna dolárov, tj okolo tretiny svetového HDP; okrem obchodu sa týka služieb, investícií, telekomunikácií i autorských práv.
“Po nadobudnutí platnosti dohody bude viac ako 90 percent obchodu s tovarom medzi členmi, ktorí dohodu schválili, nakoniec podliehať nulovým clám.
Vďaka optimalizovaným pravidlám obchodu medzi signatármi, zjednodušeným postupom a širšej otvorenosti v sektoroch obchodu so službami a investícií prinesie RECP členským krajinám hmatateľné výhody.
Čína podľa ministerstva obchodu v plnej miere implementuje záväzky vyplývajúce z dohody RCEP a usmerní miestne vlády, priemyselné odvetvia a podniky, aby lepšie využili príležitosti na otvorenie,”napísal čínsky denník People´s Daily.
K jej výhodám patrí zníženie ciel, posilnenie dodávateľských reťazcov a nastavenie spoločných obchodných pravidiel v rôznych oblastiach vzájomného obchodu. Zúčastneným krajinám má umožniť prevádzkovanie udržateľného obchodu aj zotavenie hospodárstva po pandémii covidu-19.
Uzavretie pôvodnej dohody šestnástich krajín bolo pôvodne plánované na novembrový summit najvyšších predstaviteľov účastníckych krajín v Singapure roku 2018, v roku nasledujúcom však od plánovanej dohody odstúpila India. Finálna dohoda pätnástich krajín bola podpísaná 15. novembra 2020, na okraji summitu Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) vo vietnamskej metropole Hanoji.
Dohoda vytvorila voľnú ekonomickú zónu medzi desiatimi krajinami Združenia národov juhovýchodnej Ázie (Brunej, Filipíny, Indonézie, Kambodža, Laos, Malajzia, Mjanmarsko, Singapur, Thajsko a Vietnam), Austráliou s Novým Zélandom a ekonomicky aj populačne silnými , Južná Kórea); jej členom nie sú naopak Spojené štáty, ktorých prezident Donald Trump odmietol k dohode pristúpiť. Podľa niektorých názorov je vznik nového partnerstva dôkazom postupného presunu hospodárskej aktivity do ázijského regiónu a ekonomického vzostupu Číny, ktorá dohodu výrazne presadzovala a ktorej by mohla pomôcť znížiť mieru závislosti na zámorských trhoch a technológiách.