Najstaršia banka vôbec vo svete je už na predaj

RÍM –  Talianske úrady chcú predať kontrolný balík v problémovej Banca Monte dei Paschi di Siena, ktorá je najstaršou pôsobiacou úverovou inštitúciou na svete. Bloomberg o tom píše s odvolaním sa na vlastné informačné zdroje.

Od roku 2017 vlastnili talianske orgány 68 percent akcií úverovej inštitúcie. Podľa účastníkov rozhovoru ministerstvo zvažuje možnosť predaja svojho podielu komerčnej banke UniCredit. Strany už o tejto myšlienke viedli predbežné diskusie, ale predaj UniCredit je iba jedným z možných scenárov. Podľa agentúry Reuters chcú talianske úrady ukončiť predaj do konca roku 2020.

Aby sa Banca Monte dei Paschi stala atraktívnejšou pre kupujúceho, ministerstvo financií prevedie nedobytné pohľadávky vo výške 8,1 miliárd eur na štátom kontrolovanú spoločnosť pre správu aktív AMCO. V takom prípade sa problémový dlh Monte dei Paschi zníži zo súčasných 12 percent na 4 percentá.

Talianska vláda zachránila najstaršiu úverovú inštitúciu na svete v roku 2017 získaním 68 percent jej akcií za 5,4 miliardy eur. Banka čelila kapitálovej diere vo výške viac ako 8 miliárd dolárov pre nízke úrokové sadzby v Európe, slabé marže, slabý ekonomický rast v Taliansku a chyby vrcholového manažmentu.

Banka Monte dei Paschi bola založená v roku 1472 v Siene. Poskytovala  lacné pôžičky najchudobnejším vrstvám obyvateľstva mestského štátu.