Najpresnejší analytik z Wall Street dal predpoveď pre hodnotu idexu S&P 500 na konci roka 2023

NEW YORK – Morgan Stanley predpovedá ťažké časy pre americké akcie v roku 2023

Zisky amerických spoločností sa v budúcom roku znížia v dôsledku hospodárskeho spomalenia

Americké akcie skončia v roku 2023 takmer nezmenené oproti tomu, kde sú dnes, ale Michael Wilson z Morgan Stanley hovorí, že cesta k tomu nebude jednoduchá.

Najvyššie hodnotený stratég hľadá „zvyšujúcu sa volatilitu“, keď dosiahne svoj základný cieľ indexu S&P 500 na konci roku 2023 na úrovni 3 900 indexových bodov, približne 2 % pod piatkovým záverom. Očakáva, že akcie budú klesať, keď budú klesať odhady ziskov a potom sa v druhej polovici roka vrátia späť.

Portfóliový stratég, ktorý správne predpovedal tohtoročný pokles a umiestnil sa na prvom mieste v najnovšom prieskume inštitucionálnych investorov, uviedol, že konsenzuálne odhady ziskov na rok 2023 sú stále príliš vysoké. Jeho základný prípad je, že zisky amerických spoločností klesnú o 11 % v roku 2023 a následne prudko vzrastú v roku 2024, keď sa vrátia pozitívna prevádzková páka.

Jeho komentáre sú ďalším varovaním pre americké spoločnosti, ktoré končia svoju najslabšiu  sezónu zverejňovania správ o hospodárení podnikov, od prvého štvrťroka 2020, poznačenú vplyvom vysokej inflácie, silnejšieho dolára a niektorých dramatických varovaní v oblasti ziskov.

Wilson očakáva, že index S&P 500 v prvom štvrťroku klesne medzi 3 000 až 3 300 indexových bodov – minimálne 17 % pod súčasnú úroveň. Odporúča, aby investori zostali v defenzíve, pokiaľ ide o sektor a štýl, „kým ocenenia neodzrkadlia pokles“. Po aktualizácii kľúčových prognóz majú stratégovia prevahu v sektore, ako aj v zdravotníctve, utilitách a energetických akciách zameraných na obranu.

Strategist v JPMorgan Chase & Co. Mislav Matejka je pozitívnejší. Podľa správy zverejnenej v pondelok vidí pokračujúcu podporu akciových trhov v podobe vrcholiacich výnosov dlhopisov, spomalenia inflácie, ľahkej pozície a pravdepodobnosti menšieho zníženia výnosov ako zvyčajne.