Najbohatší ľudia sveta prišli o 93 miliárd dolárov

NEW YORK – Miliardári z prvej desiatky najbohatších ľudí na svete stratili každý 3 až 10 miliárd dolárov za deň.

Vtedy americký akciový trh vykázal najväčší pokles od roku 2020 po zverejnení údajov o spotrebiteľskej inflácii v krajine za august, ktoré boli vyššie, ako sa očakávalo.

Spoločné bohatstvo najbohatších miliardárov sveta kleslo v utorok 13. septembra o 93 miliárd dolárov. Ide o deviate najvyššie zaznamenané údaje, spôsobené prudkým poklesom akciového trhu v USA* po zverejnení údajov o spotrebiteľskej inflácii v USA za august, ktoré boli vyššie, ako sa očakávalo.

Index S&P 500 klesol o 4,4 % (najväčší pokles od júna 2020), zatiaľ čo high-tech Nasdaq 100 klesol o 5,5 % (rekord od marca 2020).

Jeff Bezos (Amazon) utrpel najväčšiu stratu spomedzi účastníkov indexu Bloomberg Billionaires Index: jeho majetok sa znížil o 9,8 miliardy dolárov. Majetok Elona Muska (Tesla) klesol o 8,4 miliardy dolárov. Mark Zuckerberg (Meta, klasifikovaná ako extrémistická organizácia), Larry Page (Alphabet (Google)), Sergey Brin (Alphabet (Google)) a Steve Ballmer (Microsoft) klesli o viac ako 4 miliardy dolárov, zatiaľ čo Warren Buffett (Berkshire Hathaway) a Bill Gates (Microsoft) stratil 3,4 miliardy dolárov a 2,8 miliardy dolárov.

Toto je len ďalší zo série ťažkých dní tohto roka pre trhy a miliardárske bohatstvo. Minulý mesiac tá istá skupina amerických miliardárov stratila 78 miliárd dolárov za jediný deň po osemminútovom prejave predsedu americkej centrálnej banky Jeromea Powella z 26. augusta.

Vo všeobecnosti je majetok 500 najbohatších ľudí na svete dnes asi o 1,2 bilióna dolárov nižší ako na začiatku roka. Zuckerberg prišiel o 68,3 miliardy dolárov, čím stratil približne 54 % svojho majetku, zatiaľ čo generálny riaditeľ Binance Changpeng Zhao prišiel o 61 miliárd dolárov, čiže približne 64 % všetkých svojich peňazí.