Na Svetových hrách kočovníkov 2024 návštevníci uvidia aj etnografickú výstavu osídlenia Aulu
ASTANA – Súčasťou Svetových hier kočovníkov bude etnografická výstava Aulu, čo je dedinský typ osídlenia.
Slovo aul je turkického pôvodu. Pôvodne bol aul mobilný nomádsky tábor pozostávajúci z mobilných jurt. Keďže každý jednotlivý nomádsky tábor zahŕňal spravidla zástupcov jednej rodiny, slovo aul znamená aj nomádsku rozšírenú rodinu, ktorá pozostávala z niekoľkých generácií a okrem rodičov a detí zahŕňala aj najbližších príbuzných.
Aul sa mohol skladať z ľubovoľného počtu jurt. V každej jurte žila jedna rodina (otec + matka + deti). Malé auly pozostávali z 2 – 3 jurt najbližších príbuzných, bohaté auly mohli pozostávať zo stoviek jurt.
Nomádske auly neboli stálou jednotkou, menili svoje umiestnenie, počet a zloženie. Boli rovnako pohyblivé a premenlivé ako samotný kočovný spôsob života. Počet jurt v aule určovali vonkajšie podmienky. Závisel od politickej situácie, ekonomického stavu, krajiny, úrody trávy pre dobytok, podnebia, ročného obdobia, dostupnosti vody a ďalších faktorov.
Od čias veľkého sťahovania národov dochádzalo k opakovanému miešaniu národností. Na jednej strane dochádzalo k “nomádizácii” a “turkizácii” národov Kaukazu a východnej Európy, na druhej strane boli samotní kočovníci rýchlo absorbovaní usadenou kultúrou a premiešaní s miestnym obyvateľstvom.
V dôsledku tohto procesu sa slovo aul rozšírilo do stálych osád na Kaukaze, kde bol vplyv Turkov mimoriadne silný.
V kaukazských horách, najmä v Dagestane, je aul opevnená osada. Domy v auloch sú zvyčajne postavené z kameňa na horskom svahu alebo pri strmom múre, aby chránili osadu pred nečakaným útokom. Domy sú spravidla jedno- alebo dvojpodlažné, umiestnené na rímsach, aby sa k nim nepriateľ nemohol dostať po ceste. Domy boli zvyčajne otočené na juh, aby mali v zime úžitok zo slnečného svetla a ochranu pred studenými severnými vetrami. Auly boli väčšinou v blízkosti pasienkov a vodných zdrojov, ale niekedy to bolo aj naopak. V 19. storočí, keď Rusko viedlo vojny na Kaukaze, boli auly veľmi ťažko obrannými bodmi a väčšinou sa dali dobyť len útokom.
Na severnom Kaukaze slovanské obyvateľstvo tradične nazývalo auly všetky vidiecke sídla s nekresťanským obyvateľstvom.
Svetové hry kočovníkov budú v hlavnom meste Kazachstanu od 8. do 14. septembra 2024.
Súťažiť bude 4 000 športovncov zo 100 krajín. Predpokladá sa návšteva 100 000 turistov. Súťažiť sa bude v 20 súťažných disciplínach. Okrem toho v rámci hier športovci predvedú 10 ukážkových disciplín.
Svetové nomádske hry sú medzinárodnou športovou súťažou venovanou etnickým športom, ktoré sa praktizujú v Strednej Ázii. Prvé tri Svetové nomádske hry sa konali v Čolpon-Ate v Kirgizsku. Štvrté hry sa konali v tureckom Izniku od 29. septembra do 2. októbra 2022. na podujatiach sa zúčastnilo viac ako 3000 športovcov zo 102 krajín.
Iniciátorom “Svetových nomádskych hier” bola Kirgizská republika na čele s Almazbekom Šaršenovičom Atambajevom.
U národov Kazachstanu a Strednej Ázie, ako aj Baškirska, tento termín pôvodne znamenal mobilné osídlenie, ktoré sa cyklicky presúva z miest zimnej pastvy (kystau) do letného kočovania (zhailau).
Vznik aulu ako trvalého sídla sa spája s prechodom národov (Kazachov, Kirgizov, Baškirov, Turkménov) na usadlý spôsob života v 19. storočí a na začiatku 20. storočia.Aul u týchto národov je dedina alebo osada s blokovou alebo chaotickou zástavbou s domami zo surových alebo pálených tehál (menej často z dreva), s ohradami pre dobytok, sýpkami, stodolami, studňami, niekedy so zeleninovými záhradami a sadmi.Najčastejšie sa auly nachádzajú v blízkosti riek alebo jazier, prameňov alebo na miestach s vysokou hladinou podzemnej vody.V skutočnosti má aul stredoázijského typu veľkú podobnosť s dedinou (alebo dedinou) slovanských a ugrofínskych národov.