Na Donbase začala evakuácia obyvateľov do Ruska, obidve strany konfliktu sa vzájomne obviňujú

LUGANSK / DONECK / ROSTOV NA DONE – V regióne Donbasu   vedenie samozvaných republík nariadilo evakuáciu obyvateľov regiónu do Ruska, presnješie do najbližšieho mesta Rostova na Done.

Ako informuje Donecká tlačová agentúra, dnes 18. februára 2022 bolo niekoľko strelieb zo strany Ozbrojených síl Ukrajiny. V Kyjeve tieto tvrdenia popreli. Tajomník Rady národnej bezpečnostnej rady Ukrajiny Alexej Danilov povedal, že neexistuje žiaden príkaz na silové oslobodenie ukrajinských území. Opak tvrdia samozvané republiky. V dedinách Verchnetoreckoje a Krasnyj partizan zostali obyvatelia bez elektriny. Dnes 18. februára 2022 podľa ukrajinskej agentúry UNIAN bol delostrelecký úder na obec Vrubovka v Severodoneckej oblasti, v časti kontrolovanej Kyjevom. Ostreľovanie poškodilo budovu školy, v ktorej sa v čase útoku nachádzalo 30 študentov a 14 učiteľov, ktorí boli nútení utiecť v suteréne školy.

Šéf samozvanej Doneckej ľudovej repuliky pán Denis Pušilin nariadil evakuáciu obyvateľov. Tvrdí, že pán prezident Ukrajiny pán Volodymyr Zelenskyj dá príkaz k útoku. Evakuáciu obyvateľov nariadil aj šéf samozvanej Luganskej ľudovej republiky Leonid Pasečnik. Novinárka Irina Romaliskaja, pôsobiaca v americkej televíznej stanici Nastojaščee vremia tvrdí, že ako vyplýva z metaúdajov videí prizývajúcich k evakuácii, obaja šéfovia republík ich nahrali už 16. februára 2022.

Služba bezpečnosti Ukraina vyhlásila, že tvrdenia šéfov samoszvaných republík sú “totálnym fejkom, nástrojom destabilizácie, ktorý nezodpovedá realite.”

Veliteľ spoločných síl Oleksandr Pavlyuk hovorí, že je vysoká pravdepodobnosť, že okupanti uskutočnia teroristické útoky, v dôsledku ktorých môžu zomrieť civilisti, aby z toho obvinili ukrajinskú armádu. Pavljuk to uviedol vo video správe zverejnenej na facebookovej stránke operácie spoločných síl.

Obyvatelia z Donbasu prichádzajú do Rostava na Done autobusmi, ale aj osobnými autami. Prezident Ruskej federácie, pán Vladimír Putin, nariadil vyplatiť utečencom z Donbasu po 10 000 rubľov (130 EUR).

Krátko pred poloncou 18. februára stredoeurópskeho času predseda Štátnej dumy, ruského parlamentu pán Vjačeslav Volodin vyhlásil, že Rusko vojnu nechce, ale je pripravené postaviť sa za občanov Ruskej federácie a krajanov v Doneckej a Luganskej ľudovej republike, ak budú ohrozené ich životy. Vo svojom telegramovom kanáli to v sobotu oznámil predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin. Rusko svojho času umožnilo občanom týchto samozvaných republík získať občianstvo Ruskej federácie. V regióne je obehu ruský rubeľ.

Pán Vračerlav Volodin povedal, že “ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyvoláva začiatok veľkej vojny. Bez vonkajšej podpory by sa hlava Ukrajiny len ťažko odhodlala k krokom, ktoré by mohli viesť k vypuknutiu vojny v strede Európy, domnieva sa predseda Dumy.”

Prezident Ukrajiny pán Volodymyr Zelenskyj upozornil obyvateľov na falošné správy.