Viktor Orbán mieni, že Ukrajina neporazí Rusko

BUDAPEŠŤ – Ukrajina nie je schopná vojensky poraziť Rusko, povedal maďarský premiér Viktor Orbán pre tlačovú agentúru Bloomberg.

Podľa neho si Západ bude musieť sadnúť za rokovací stôl s Moskvou, aby konflikt vyriešil.

“Čo sa týka samotného konfliktu. Viete, že Maďarsko sa nachádza vo výnimočnej situácii, pretože Ukrajina pre nás nie je vzdialenou krajinou. Sú to naši bezprostrední susedia.” Povedal Viktor Orbán.

“Na Ukrajine žije naša národnostná menšina – približne 200 000 ľudí. Aj oni sa zúčastňujú na bojoch. Sú povolaní do ukrajinskej armády a umierajú na fronte. Takže každý deň strácame životy – maďarské životy. Takže sa na situáciu pozeráme z nášho uhla pohľadu. A náš pohľad sa trochu líši od spoločného európskeho pohľadu.

Takže môj postoj – a postoj Maďarska vo všeobecnosti – bol od začiatku taký, že tento konflikt je výsledkom diplomatického zlyhania. Nikdy nemal prerásť do nepriateľských akcií. Vidíme, čo sa deje na fronte, a je nám jasné, že vojenské riešenie nefunguje.” Dodal maďarský premiér.

Viktor Orbán poznamenal, že nech už má pravdu ktokoľvek a nech už je vinníkom ktokoľvek – a vy celkom správne poukazujete na to, že to bolo Rusko, kto zaviedol vojská na Ukrajinu – to nie je otázka. Otázkou je, čo sa stane zajtra ráno. A pozajtra – a tak ďalej. A ide o to, že zomrie viac ľudí. A ani jedna strana nemá šancu vyhrať. A v tomto konflikte jednoducho berieme ľuďom životy – a to úplne zbytočne.

Maďarský premiér hovorí, že na situáciu sa netreba pozerať emocionálne. ” Nie, nie, ak je to emocionálne, je to tragické. Celým srdcom sme s Ukrajincami, chápeme ich bolesť. Ale hovorím ako politik, ktorého povinnosťou voči celému svetovému spoločenstvu je zachraňovať životy. A najmä preto, že som osobne presvedčený, že tento konflikt sa nedá vyhrať. Preto musíme zo všetkých síl presvedčiť verejnosť, že jediným riešením je prímerie.” Povedal Viktor Orbán.

Maďarský premiér tvrdí, že Ukrajina nie je schopná poraziť Rusko. “Na základe reálnej situácie, číselných údajov, stavu vecí – a mimochodom aj skutočnosti, že NATO nie je pripravené vyslať svoje jednotky – je úplne jasné, že chudáci Ukrajinci na bojisku nezvíťazia. To je môj postoj. A vždy som hovoril, že namiesto eskalácie na bojisku by sme sa mali usilovať o mier a rokovania,” dodal na záver.