Múzeum Al-Farabi v Kazašskej národnej univerzite

ALMATY – Prvý prezident Kazašskej republiky Nazarbajeva av súlade s rezolúciou Kabinetu ministrov Kazašskej republiky dostala Kazašská národná univerzita meno veľkého mysliteľa Východu, syn kazašskej stepi – Abu Nasr al-Farabi (870-950).

Myšlienkou výstavy je harmónia al-Farabiho sveta

Tematické časti: Staroveký Otrar je pokladnicou pamäti. Mladý vek al-Farabiho; Na Veľkej hodvábnej ceste. Roky získavania múdrosti, vnímania sveta. Štúdium v ​​krajinách Blízkeho východu; Al-Farabi. Dialóg Východu a Západu; Diela al-Farabiho sú zlatým dedičstvom ľudstva. Al-Farabi a myslitelia turkického sveta; Duchovné dedičstvo al-Farabi a moderného Kazachstanu.

Výstava je vytvorená na základe využitia originálnych kópií artefaktov z knižničných a muzeálnych zdrojov Kazachstanu a sveta, nových publikácií a kníh „Мәдени мұра“ (Kultúrne dedičstvo), Štátny program; výsledky vedeckého výskumu; vedecké a pomocné materiály ako mapy, schémy, historické náčinie atď.

Múzeum al-Farabi je centrom vedeckého a vzdelávacieho rozvoja, pestovania duchovných, morálnych a vlasteneckých hodnôt kazašskej mládeže. Jeho organizácia v al-Farabi KazNU zodpovedá jeho strategickej transformácii na Výskumnú univerzitu.

Staroveký otrar je pokladnicou pamäti. Mladé časy al-Farabiho

Abu Nasr Muhammad ibn Muhammad ibn Tarkhan ibn Awzalagh (at-Turki) al-Farabi sa narodil pred 12 storočiami, v roku 870, na území Strednej Ázie v meste Farab (Otrar), vo vojenskej pevnosti Vesij. Al-Farabi je syn turcik etnos, syn kazašských krajín.

Počas svojej mladosti mal al-Farabi možnosť zoznámiť sa s pokladnicou svetovej literatúry v knižnici Otrar. Turčíkovské odevy, významné stavby tých dávnych rokov, náčinie a materiály stredovekých domácich činností, bohatá knižná zbierka v knižnici a množstvo ďalších detailov odzrkadľujú dych tohto obdobia a ducha epochy.

V týchto oknách sa nachádzajú historické artefakty XII-XIV storočia, ktoré priviezli z južného Kazachstanu zamestnanci univerzitného múzea a ktoré darovalo Štátne archeologické múzeum Otrar, ako aj materiály a muzeálne predmety z Aziretského sultána a Historického kultúrneho centra Turkestanu. vitríny, 2011.

Po veľkej hodvábnej ceste. Roky dosiahnutia múdrosti, svetového poznania. Štúdium v ​​krajinách Blízkeho východu

Dioráma presvedčivo rozpráva o jednom z najvýznamnejších úspechov v dejinách svetovej civilizácie, ktorá po stáročia budovala „živú reťaz“ medzi kultúrami Západu a Východu. Najdlhšia časť Hodvábnej cesty ležala územím Strednej Ázie vrátane Kazachstanu. Nové bohaté mestá ako Otrar alebo Turkestan, obchodné a remeselnícke osady a karavanseraje sa začali objavovať a rozširovať na karavanových cestách pozdĺž celej Hodvábnej cesty. Pred nami môžete vidieť dôležité stavby tých miest Veľkej hodvábnej cesty, kadiaľ Al-Farabi razil cestu.

Podľa legendy Al-Farabi, ktorý cestoval so svojimi karavanmi, bohato hasil smäd po vlastnom poznaní, spoznával tajomstvá bytia, skúmal život a zvyky iných národov. Abu Nasir sa snažil získať poznatky z pôvodného zdroja; nikdy sa neprestal učiť a nikdy sa nehanbil za to, že je študentom, dokonca ani v rokoch dospievania; dôkladne študoval arabský jazyk a logiku.

Vo vitrínach sekcie je mapa Al-Farabiho cesty po Veľkej hodvábnej ceste, informácie o jeho štúdiách v Chorásane u Yuhanny ibn-Haylan, v Bagdade u Muhammada-ibn Jallada a Abu Bishr Matta, stránky jeho života v r. Aleppo a Damask (Sýria), Káhira (Egypt), knihy moderných vedcov o úrovni vedomostí o Al-Farabi, obrázky kultúrnych pamiatok atď.

Al-Farabi. Dialóg medzi východom a západom

Diorama živo ukazuje prvenstvo Mysliteľa v spojení východnej a západnej filozofie. Al-Farabi študoval odkaz Platóna, Aristotela, ktorí boli považovaní za jeho učiteľov, a rozvíjal antickú filozofiu, vytváral nové teórie a filozofické doktríny. V expozícii tejto časti je venovaná náležitá pozornosť vitrínam, v ktorých sú umiestnené materiály o starovekých gréckych filozofoch, najmä o Aristotelovi. Staroveké grécke vedecké názory, metafyzika a logika mali obrovský vplyv na formovanie Al-Farabiho vedeckého pohľadu.

Al-Farabi mal veľký vplyv na Ibn Sina (Avicenna), ibn Badja, ibn Tufail, ibn Rushd, ktorí sa stali jeho nasledovníkmi a ďalších východných filozofov. Významným prejavom stáročia trvajúceho dialógu medzi Východom a Západom o zbližovaní kultúr bola renesancia . Počas tohto obdobia Európa opäť získala poklady klasickej gréckej filozofie do veľkej miery vďaka al  Farabimu. V nasledujúcich storočiach ho používali títo európski vedci : R. Bacon , D. Skot , Spinoza a ďalší. Vďaka dielam a prekladom al- Farabi európskej kultúry sa naučili výtvory orientálnych mudrcov.

Predmetom dialógu je aj dnes veľmi dôležitá otázka. Nesie v sebe predpoklad tolerancie a rozvíja sa v rámci európskeho kontextu, medzináboženského dialógu a civilizácie.

Diela al-Farabiho sú zlatým dedičstvom ľudstva. Al-Farabi a myslitelia tureckého sveta

Táto časť je venovaná neoceniteľným tvorom al-Farabiho v rôznych sférach humanitných a vied.

Učenec, filozof a encyklopedista al-Farabi ovládal 70 jazykov a bol autorom prvých nôt a vytvoril najvýznamnejšie dielo o teórii hudby s názvom „Veľká kniha hudby“. Jeho široký obzor vedomostí a erudície mu vyniesli slávu „druhého majstra“.

Rozsah jeho záujmov je veľmi široký: filozofia a logika, politika a etika, hudba a astronómia. Potomkom dáva svoje jedinečné dedičstvo, asi 200 pojednaní, obohacuje svetové poznanie obrovskou osvetou. „Perly múdrosti“, „Zdroje otázok“ a ďalšie diela sú prezentované vo vitrínach v arabskom a kazašskom jazyku, ako aj jeho vedecké pojednania, knihy vedcov z celého sveta o štúdiách dedičstva al-Farabi, materiály expedícií na univerzity a múzeá v Turecku. Hodnotu tejto časti umocňuje vystavenie materiálov našich veľkých predkov, prominentných mysliteľov turkického sveta ako Tony Kok, Bilge Kagan, Korkyt, Zhusip Balasagun, Mohammed Haydar Dulati, Mahmud al-Kashgari, Ahmet Yassaui, Asan Kaigy a iní. Hlavným účelom kompozície tejto tematickej časti je ukázať bohatstvo kultúrneho dedičstva stredoázijských turkických národov, svetlo osvietenského myslenia, ktoré rozžiarilo život Veľkej stepi a dalo úrodnú pôdu pre rozvoj moderného Kazachstanu. .

Duchovné dedičstvo al-Farabi a moderný Kazachstan

Dioráma a vitrína sekcie tvoria spoločný koncept „Duchovné dedičstvo al-Farabi a moderný Kazachstan.“ Táto sekcia je logickým záverom výstavy a obsahuje rozsiahly dokumentárny materiál o sociálnej a kultúrnej modernizácii súčasného Kazachstanu, duchovný, vedecký a vzdelávací rozvoj, bezpečnosť a efektívne využívanie kultúrneho dedičstva krajiny pri realizácii pozoruhodnej iniciatívy Nursultana Nazarbajeva, prezidenta Kazašskej republiky, Štátny program „Madeni Mura“.

Prezentujú sa tu materiály o súčasnom stave štúdia al-Farabi v Kazachstane, výsledky výskumu vplyvu filozofie al-Farabi na rozvoj kazašskej kultúry, vývoj postojov mladej generácie k duchovným tradíciám. Za kontinuitu generácií a záujem mladých ľudí o dedičstvo al-Farabiho a ďalšie hovoria študentské práce a výskumy ako „Mysliteľov svetonázor očami dnešnej mládeže“, „storočie ХХI – potomkovia veľkého predka“ a iné. ďalší kazašskí významní predkovia.

Táto vitrína predstavuje diela slávnych kazašských učencov ako A. Mašani, A. Kasymžanov, A. Derbisali, F. Kobesov, A. Alimžanov, V. Burabajev, R. Žarykbajev, K. Tadžikova, F. Nysanbajev, G. Kurmangalyeva a ostatné, ako aj výskumné práce fakúlt univerzít, pracovníkov múzea a centra al-Farabi; mladí výskumníci; Študenti doktorandského a magisterského štúdia a materiály z konferencií.