Muchová, Darmo, Leško: nový pohľad na klasické témy aplikovanej a teoretickej ekonómie
BRATISLAVA – Vydavateľstvo Wolters Kluwer uviedlo na trh knihu “Základy ekonómie”. Je z autorskej dielne profesorky Ekonomickej univerzity v Bratislave Evy Muchovej a jej kolegov Ľubomíra Darma a Petra Leška.
Cieľom knihy je priniesť základné poznatky o ekonómii. Je vhodná pre žiakov stredných škôl, ktorí chcú študovať na špecializovaných ekonomických vysokých fakultách, či katedrách ekonómie. Poslúži aj študentom vysokých škôl s ekonomickým zameranám . Vďaka prístupnému jazyku je vhodná aj pre tých, ktorí navštevujú, alebo absolvovali iný odbor a chcú si doplniť svoje poznatky aj o túto sféru poznania.
Kniha približuje dvadsať päť klasických tém ekonomickej teórie. Zárukou jej kvality je to, že autori dlhodobo pôsobia na Katedre ekonomickej teórie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Už v 4. storočí pred našim letopočtom grécky mysliteľ Xenofón napísal dielo s názvom „O prosperujúcej domácnosti” (Kaligram 2007), kde sa starogréčtine objavil pojem „Οἰκονομικός“, preložený Cicerom do latinčiny ako latinské slovo Oeconomicus. Termínu sa dostalo univerzálneho uznania potom, čo bol použitý v názve diela Johna Stuarta Milla „Princípy politickej ekonómie“ (1848).
Ako samostatná veda sa ekonómia objavila v 18. storočí vydaním knihy Adama Smitha „Pojednanie o povahe a príčinách bohatstva národov“ (1776). Ako však poznamenal rakúsky ekonóm Joseph Schumpeter, vnútorná logika ekonomických javov bola pochopená ešte pred Adamom Smithom, ale na intuitívnej predvedeckej úrovni.
Ekonómia je spoločenská veda, ktorá študuje výrobu, distribúciu a spotrebu tovarov a služieb. Ekonomická realita je predmetom vedeckých ekonomických teórií, ktoré sa ďalej členia na teoretické a aplikované.
Teoretickému smeru sa hovorí aj teoretická ekonómia – skúma sa v ňom črty procesu výmeny, distribúcie, voľba spôsobu použitia obmedzených zdrojov.
Aplikovaná ekonómia študuje možnosti použitia zákonov, teórií, návrhov vypracovaných teoretickou ekonómiou priamo na fungovanie jednotlivých prvkov ekonomických systémov.