Mountain Province Diamonds sa dohodla s De Beers na pozastavení investícií do Gahcho Kue

OTTAWA – Kanadská spoločnosť na ťažbu diamantov Mountain Province Diamonds (MPD) sa dohodla s De Beers na pozastavení časti nákladov na Gahcho Kue JV z dôvodu ťažkého stavu diamantového trhu, uviedla MPD vo vyhlásení.

Pozastavili sa najmä výdavky na rozšírenie podzemnej výroby na poli. Výdavky budú obnovené, keď to partneri uznajú za vhodné.

MPD tiež predala De Beers časť svojho podielu na produktoch spoločného podniku.

Diamantový trh bol väčšinu roka pod tlakom v dôsledku spomaľujúceho sa dopytu v USA a Číne, neistoty v dodávateľskom reťazci v dôsledku prieniku laboratória a diamantov z Ruska a v treťom štvrťroku sa situácia ešte zhoršila, komentuje MPD hlava Mark Wall. Veľkí výrobcovia zareagovali znížením svojich predajov a indický priemysel rezania oznámil dvojmesačné moratórium na dovoz s platnosťou od 15. októbra do 15. decembra, aby sa vyrovnal vplyv nadmernej ponuky a stabilizovali sa ceny, pripomenul Wall.

Spoločnosť MPD v treťom štvrťroku znížila príjmy o 46 % na 45,3 milióna USD, pričom predala 478,6 tisíc karátov za priemernú cenu 95 USD za karát (o rok skôr – 103 USD). Spoločnosť MPD však pozastavila predaj niektorých svojich najlacnejších položiek. Odráža to rozhodnutie spoločnosti hromadiť určité kategórie tovaru nízkej hodnoty, aby ochránila svoje ceny na trhu, vysvetlil ťažiteľ diamantov.

MPD má v úmysle obnoviť tendrový predaj v polovici decembra po skončení indického moratória.

Upravená EBITDA baníkov klesla na 25,1 milióna kanadských dolárov z 54,1 milióna kanadských dolárov o rok skôr. Náklady vzrástli na 78 kanadských dolárov zo 72 kanadských dolárov v rovnakom období minulého roka.

Výroba MPD v treťom štvrťroku klesla o 9 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom na 1,326 milióna karátov za 9 mesiacov – vzrástla o 2 %, čo predstavuje 3,985 milióna karátov.

MPD vlastní 49 % v Gahcho Kue (Northwest Territories, Kanada) a De Beers vlastní 51 %. Výroba na poli, ktorej vývoj stál približne 1 miliardu kanadských dolárov, sa začala v roku 2017.