Moskva: z prechádzky mestom 800 ľudí do basy

Moskve bola dnes 3. augusta 2019 akcia protestu proti tomu, že volebná komisia odmietla regitrovať niektorých kandidúatov do volieb do mestského parlamentu. Kandidátov neregistrovali kvôli neplatným podpisom. Priamy prenos z akcie a komentáre sú tu.

Akciu „Prechádzka po bulvároch“ 3. augusta 2019 prvýkrát vyhlásil nezaregistrovaný kandidát na poslanca mestského parlamentu Iľja Jašin. V tento deň ho spolu s ďalšími odmietnutými kandidátmi boli Julia Gaľaminová, Dmitrij Gudkov, Ivan Ždanov, Alexander Solovjov. Uväznili ich.

Moskovská radnica tak ako pred týždňom manifestáciu nepovolila. Organizátori preto tvrdili, že ide o prechádzku ulicami mesta.  Mnohé miesta ako parčík za námestím Puškina (na fotografii) polícia obkolesila. Na akcii bolo približne od 1 500 do 5 000 ľudí.  Orgány štátnej moci tvrdia, že ich bolo 1 500, účasníci, že až 5 000. Polícia zadržala k 17.00  podľa TV Serebrennyj dožď a BBC približne 600 ľudí. K 18.00 podľa britskej BBC zadržala takmer 700 ľudí.

Televízia Serebrennyj dožď o 18. 30 oznámila že zadržali  685 ľudí Agentúra RIA Novosti predtým o 17.04 napísala, že polícia zadržala od 8 do 10 novinárov. Neskôr Novaya gazeta pridala, podľa nej zadržali 800 ľudí. Ak by to zodpovedalo oficiálnym údajom o účastníkoch, zavreli každého druhého účastníka. Sanitka rýchlej zdravotníckej pomoci bola 12 razy na miestach akcie. ranenyćh bolo celkom 5 ľudí. Najvážnejśie zranenie má policajt, ktorý má vykĺbené rameno.

Podľa médií zadržali redaktora Vladimíra Romenského z televízie Serebrennyj dožď a redaktorku Jelenu Vavinu z denníka Vedomosti. Redaktorovi z televízie Serebrennyj dožď z krku strhol  neznámy ozbrojenec označenie novinára a zhabal preukaz novinára.

Počas podujatia sa reproduktorov ozýval hlas, ktorý prizýval neútočiť na policajtov, “lebo sú to vaši synovia.”

Najlepší rozhovor? Respondent sa pokúsil ujsť pre redaktorom. Polícia pomáha médiám.

Ľudia sa začali zhromažďovať v malých skupinách v rôznych častiach Bulvárneho kruhu počas dňa, celkový počet účastníkov akcie sa nedá určiť. Polícia do 18:00 informovala o 1500 účastníkoch.

Polícia zaviedla bulvár a námestie s hlavnými skupinami demonštrantov a rýchlo ich vyhnali. Na bulváre Rozhdestvensky oznámila polícia: „Vážení občania, bulvár sa zatvára, námestie je zatvorené. Ideme späť. Námestie Novopushkinsky bolo tiež zatvorené.

Ľudia sa začali sťahovať do iných častí mesta, ako je napríklad Starý Arbat, skandovali tam slogany. Asi o  17:30 sem dorazila poriadková polícia.

Polícia vytlačila ľudí zo všetkých bulvárov k 17:45 moskovského času. Neskôr bol otvorený pohyb na Nikitskom bulvári. Zadržanie sa uskutočnilo na Trubnom námestí a Puškinskom namestí, na Novom Arbate a v oblasti Čistyje prudy. Neskôr sa v centre Moskvy začala lejak, protestujúci sa začali rozptyľovať.

Akciu viedla opozičná politička Ľubov Soboľ. Pre týždňom bola jedinou političkou, ktorú nazadržali. Stalo sa tak dnes. Ako napísala v mikrobologu má za sebou exkurziu po meste v polcajnom automobile. “Zavreali na do auta a vozili po celej Moskve viac ako 3 hodiny, napísala..” Ďalej dodala: “Odovzdávam pozdrav všetkým odvážnym moskovčanom, ktorí dnes vyšli do ulíc. Som na vás hrdá.”

Ľubov Soboľ je právnićkou, ktorá pracuje v Nadácii proti korupcii, ktorú založil Alexej Navaľnyj.

Polícia jej zobrala ružovú gumičku do vlasov, šnúrky do topánok, telefón a dámsku kozmetiku.

Nadácia pre boj s korupciou je obvinená z prania špinavých peňazí. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie v sobotu 2. augusta 2019 oznámil začatie trestného stíhania týkajúceho sa prania špinavých peňazí. Ide o ribližne 1 miliardu rubľov, ktorými bola financovaná Nadácia pre boj proti korupcii Alexeja Navaľného.

Zatvárali aj za štátnu zástavu Ruskej federácie. Žena na konci video hovorí. “Čo robia s národným bohatstvom? Bože štátna zástava…” Zložky ochrany vytlačili aj ženu, ktorá sa preukázala preukazom politickej strany Jednotné Rusko. Tá podporuje prezidenta Vladimíra Putina.

Od januára 2016 do decembra 2018 osoby spojené s činnosťou s Nadácie pre boj s korupciou, vrátane zamestnancov nadácie, dostali od tretích strán veľké množstvo peňazí v rubľoch a cudzej mene, ktoré vedome získali z trestnej činnosti, uvádza sa v správe na webovej stránke Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie.

Ten tvrdí, že zamestnanci fondu vložili cez bankomaty peniaze na účty a potom peniaze previedli na účet nadácie

Úrad uviedol, že podnikol kroky na identifikáciu podozrivých. Minulý týždeň bol Navaľny zatknutý a uväznený na 30 dní za výzvu na protesty.

Večer 4. augusta 2019 Mária Zacharovová, hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie v televíznej relácii Nedeľný većer s Vladimírom Solovjovom povedala, že “Ruské ministerstvo zahraničia zašle oficiálnu výzvu americkej a nemeckej strane o zasahovaní ich diplomatického personálu a štátnych médií do vnútorných záležitostí Ruska v súvislosti s pokrytím nepovolených akcií 3. augusta v Moskve. Toto vyhlásenie urobila oficiálna zástupkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Maria Zakharová k programu „Nedeľný večer s Vladimírom Solovyovom“ na televíznom kanáli „Rusko-1“. Veľvyslanectvo USA zverejnilo presnú trasu Prechádzky po bulvároch. Nemecká televízna stanica Deutsche Welle zverejnila výzvu ko pochodu.

“Ako viete, z internetu na nedá niˇ”vyrúbať” . Určite dodáme všetky materiály oficiálnou cesto na veľvyslanectvo USA v Moskve a nielen na veľvyslanectvu. Myslím si, že vedenie USA bude veľmi prekvapené, ako ich diplomati zasahujú do ruských vnútorných záležitostí.” “, – uviedla Zakharová, ktorá pripomenula početné požiadavky USA voči Rusku, aby prestalo zasahovať do ich vnútorných záležitostí.