Fínsko: Nezávislí analytici sa pýtajú, či cenový strop ropy stanovený voči Ruskej federácii vôbec funguje

HELSINKI – Analýza, ktorú zverejnilo fínske Centrum pre štúdie v oblasti energetiky a čistého ovzdušia, ukázala, že príjmy Ruska z vývozu ropy sa odrazili od úrovní dosiahnutých v januári a februári.

 

Podľa novej správy sa príjmy Ruska z predaja ropy v marci a apríli zvýšili na najvyššiu úroveň od novembra minulého roka.

Analýza, ktorú zverejnilo Centrum pre štúdie o energetike a čistom ovzduší (CREA), nezávislý fínsky think tank, ukázala, že príjmy Ruska z vývozu ropy sa zotavili z úrovní dosiahnutých v januári a februári.

Zo zistení vyplýva, že Moskve sa v poslednom čase podarilo obnoviť príjmy z vývozu ropy napriek zákazu dovozu z Európskej únie koncom minulého roka a širšiemu cenovému stropu, ktorý stanovila skupina G7.

Stalo sa tak necelý týždeň po tom, ako lídri G7 na záver samitu v japonskej Hirošime uviedli, že cenový strop na ruskú ropu a ropné produkty funguje, ruské príjmy klesli a z klesajúcich cien ropy a plynu profitujú krajiny na celom svete.

Energetickí analytici z CREA naznačili, že neschopnosť tzv. koalície pre cenové stropy revidovať cenové úrovne a presadzovať podmienky mechanizmu viedla k tomu, že opatrenia “stratili silu, integritu a dôveryhodnosť”.

“EÚ nesplnila svoj záväzok prehodnocovať cenový strop každé dva mesiace, aby sa zabezpečilo, že zostane pod priemernou trhovou cenou,” povedal Lauri Mullivirta, hlavný analytik CREA a spoluautor správy.

“Je to jasný znak toho, že tento mechanizmus nefunguje,” dodal.

Začiatkom roka údaje ukázali, že príjmy Ruska z vývozu ropy sa v decembri prepadli. Z najnovších údajov CREA však vyplýva, že ruské daňové príjmy z ropy sa v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 6 % v dôsledku zvýšenia príjmov z vývozu v marci.

Samozrejme, príjmy boli hlboko pod úrovňou zaznamenanou v apríli minulého roka, keď ceny ropy vyskočili.

V správe sa uvádza, že zvýšenie príjmov z vývozu v marci viedlo k 5-percentnému nárastu príjmov z ruských daní z ťažby v apríli a v máji sa očakáva ešte vyšší rast.

To znamená, že po tom, čo začiatkom roka 2023 dosiahli dno, sa ruské daňové príjmy odvtedy zotavili vďaka zvýšenému predaju.

“Ak koalícia pre cenový strop neprijme opatrenia na zníženie cenového stropu a riešenie nedostatkov v jeho presadzovaní, zmeny v štruktúre ruskej dane z ropy priblížia ceny ruskej ropy k medzinárodným referenčným hodnotám, čo povedie k ďalšiemu oživeniu príjmov z ruskej ropy a zlyhaniu systému cenového stropu,” uviedol Isaac Levy, energetický analytik spoločnosti CREA.

Analýza CREA ukázala, že od zákazu dovozu ruskej ropy zo strany EÚ, ako aj od zavedenia cenového stropu G7, Rusko získalo z vývozu ropy po mori príjmy vo výške približne 58 miliárd EUR (62,5 miliardy USD).

Väčšinu z toho prepravili tankery poistené alebo vlastnené Európou, uviedol. Podľa CREA by sa príjmy Ruska mohli znížiť o ďalších 22 miliárd eur, ak sa zníži cenový strop ropy na 30 USD za barel a zodpovedajúcim spôsobom sa upravia cenové stropy ropných produktov.

“Skupina G7, Austrália a EÚ zaviedli 5. decembra 2022 cenový strop na ruskú ropu vo výške 60 USD za barel. Bolo to v rovnakom čase, keď EÚ a Spojené kráľovstvo zakázali dovoz ruskej ropy z pobrežia. Tieto opatrenia sa spolu považovali za najvýznamnejší krok na zníženie príjmov z vývozu ruskej energie.

Vo februári 2023 sa zaviedol limit 100 USD za barel na ruské ropné produkty, ako je nafta, a limit 45 USD za barel na ruský vykurovací olej.

Cieľom je obmedziť príjmy Ruska z predaja ropy a zároveň zachovať dodávky ropy z Ruska na svetový trh. Ministerstvo financií USA minulý týždeň uviedlo, že takmer šesť mesiacov po zavedení cenového stropu sa pôvodné ciele splnili.

USA uviedli, že toto zníženie príjmov prišlo v čase, keď Rusko v apríli 2023 vyvezie o 10 % viac ropy v porovnaní s marcom minulého roka.