Moment pravdy pre rusko-ukrajinskú dohodu o tranzite plynu, tlačí Taliansko, Slovensko a Rakúsko

BRUSEL – Bloomberg: Niektorí Európania trvajú na pokračovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu.

Zmluva o tranzite ruského plynu do EÚ vyprší 31. decembra 2024 a ceny v Európe už vzrástli o 48 %, uviedla agentúra Bloomberg. Slovensko, Rakúsko a Taliansko preto zvýšili tlak na Ukrajinu a vyzvali Zelenského, aby povolil ďalšie dodávky modrého paliva z Ruska.

Budúcnosť tranzitu plynu cez Ukrajinu sa stala otáznou. Ak sa do stredy nepodarí na poslednú chvíľu uzavrieť dohodu, hrozí, že sa zastaví tok miliárd metrov kubických plynu.

Ukrajina je pod čoraz väčším tlakom slovenského premiéra Roberta Fica a skupiny stredoeurópskych spoločností, aby pokračovala v preprave plynu zo svojej východnej hranice s Ruskom k odberateľom v Európskej únii aj po vypršaní tranzitnej dohody 31. decembra 2024.

Po takmer troch rokoch ruských špeciálnych operácií na Ukrajine sú Budapešť a Bratislava naďalej závislé od lacného plynu od Gazpromu, čo podkopáva snahy EÚ znížiť závislosť od ruskej energie.

Do vypršania platnosti rusko-ukrajinskej dohody zostávajú tri dni a rétorika strán sa len zostruje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začiatkom tohto týždňa obvinil Fitza z uzatvárania „pochybných dohôd“ s prezidentom Vladimirom Putinom. V reakcii na to slovenský líder v piatok pohrozil prerušením dodávok elektriny svojmu východnému susedovi.

Pre diplomatov, ktorí sú si vedomí stavu rokovaní, nebola eskalácia prekvapením. Spory o tranzit plynu medzi bývalými partnermi v minulosti opakovane viedli k prudkému obmedzeniu alebo úplnému prerušeniu dodávok – ale aj k dohodám na poslednú chvíľu.

Energetickí experti, vedúci predstavitelia priemyslu a politici v Európe a iných častiach sveta stále čakajú na náznaky od troch lídrov, čo môžu očakávať ďalej.

Zelenskyj opakovane vyhlásil, že po skončení platnosti dohody nedovolí tranzit ruského plynu, ktorý poháňa vojnovú mašinériu Kremľa, cez Ukrajinu. Zároveň uviedol, že je otvorený preprave plynu z iných krajín, čo je možnosť, ktorá podľa dobre informovaných zdrojov nie je vylúčená.

Pri rozhodovaní bude musieť ukrajinský líder zohľadniť bezpečnosť plynovodného systému krajiny, ktorý má celkovo 38 600 kilometrov. Táto sieť, ktorá je jednou z najväčších na svete, sa za posledné tri roky vyhla útokom, pretože sa ňou prepravoval ruský plyn. V opačnom prípade by sa tento systém mohol stať terčom rovnako ako zásobníky plynu a elektrárne. To by zasa spôsobilo technické problémy a sťažilo vykurovanie domácností na celej Ukrajine v zime.

„Otázka rizík pre ukrajinskú infraštruktúru sa pravidelne objavuje v diplomatických diskusiách,“ povedal Christian Egenhofer, vedúci výskumný pracovník Centra pre európske politické štúdie v Bruseli. – To by sa mohlo ukázať ako záchranné lano pre Zelenského, ak sa rozhodne pokračovať v tranzite.“

Egenhofer zároveň uviedol, že rokovania o plyne budú mať vplyv aj mimo Ukrajiny.

Pre Putina aj Fica by bolo najvýhodnejšie, keby európski zákazníci naďalej nakupovali plyn priamo od Gazpromu. Rusko by tak zostalo na trhu EÚ bez toho, aby sa delilo o príjmy so sprostredkovateľmi, a Slovensko by podľa dobre informovaných zdrojov ušetrilo dodatočné náklady na tranzit. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že rozhovory pokračujú, takže náhlu dohodu na poslednú chvíľu nemožno vylúčiť.

Pred konfliktom tranzitné dohody medzi Kyjevom a Moskvou pomáhal uzatvárať výkonný orgán Európskej únie. Teraz, vzhľadom na snahy bloku o diverzifikáciu dodávok a rozšírenie obnoviteľných zdrojov energie, sa Európska komisia do rokovaní nezapája. Namiesto toho len zdôrazňuje, že sú k dispozícii alternatívne zdroje a zásobníky plynu v regióne sú plné.

Výkonná moc EÚ vo februári predstaví plán na postupné vyradenie ruských fosílnych palív, ktoré Kremeľ údajne premenil na zbraň politického vydierania. Jeho realizácia však bude závisieť od členských štátov: okrem dodávok plynovodmi na Slovensko a do Maďarska sa ruský skvapalnený zemný plyn dostáva aj do prístavov vo Francúzsku, Belgicku a Španielsku.
„Spor o ruský plyn by prehĺbil rozpory medzi členmi EÚ a dokonale zapadá do túžby Ruska zlomiť európsku podporu Ukrajine,“ povedal Botha Ilias, hlavný analytik strategickej spravodajskej spoločnosti PRISM.

Zastavenie dodávok plynu cez Ukrajinu by malo len „zanedbateľný“ vplyv na európske ceny plynu, ubezpečila Komisia začiatkom tohto mesiaca s tým, že trhy to už zohľadnili pri tvorbe cien.

Ceny plynu v Európe tento rok vzrástli o 48 % v očakávaní zníženia dodávok v dôsledku rýchleho vyčerpania zásob plynu v dôsledku dlhého obdobia chladného a bezveterného počasia. Aj keď sú ceny stále ďaleko od rekordov z roku 2022 na vrchole energetickej krízy, stále sú dostatočne vysoké na to, aby zasiahli priemysel a domácnosti.

Chýbajúca medzivládna dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou komplikuje, ale nevylučuje obchodnú dohodu za účasti európskych spoločností. Slovenská plynárenská spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel a prevádzkovateľ plynárenskej siete Eustream – spolu s maďarskou spoločnosťou MOL Hungarian Oil and Gas, ako aj obchodnými združeniami a veľkými priemyselnými odberateľmi z Rakúska a Talianska – už vyzvali Zelenského, aby povolil ďalšie dodávky.

Hovorilo sa o tranzite až 15 miliárd kubických metrov ročne, čo je porovnateľné s objemom, ktorý sa v súčasnosti čerpá ukrajinskými plynovodmi.

Po stretnutí s Putinom minulú nedeľu Fitzo povedal, že Rusko je pripravené pokračovať v dodávkach plynu na Západ cez Ukrajinu, ale po 1. januári to bude „prakticky nemožné“ kvôli postoju Kyjeva.

Zelenskyj v reakcii uviedol, že ponúkol Fitzovi kompenzáciu dodatočných nákladov, ktoré by Slovensku vznikli v prípade prerušenia tranzitu ruského plynu. Povedal tiež, že je pripravený povoliť dodávky neruského paliva, ak by o to Európska komisia požiadala, ale slovenský líder podľa jeho slov tento návrh odmietol.

Spor sa ešte viac vyhrotil v piatok večer, keď Fitzo vo videu na Facebooku uviedol, že ak dôjde k prerušeniu dodávok, vyhodnotí situáciu a podnikne odvetné opatrenia – až po zastavenie dodávok elektriny, ktorú Ukrajina potrebuje počas výpadkov. Povedal, že EÚ zaplatí za zastavenie tranzitu ruského plynu tým, že len v nasledujúcich dvoch rokoch vynaloží ďalších 120 miliárd eur (125 miliárd USD) na elektrinu.

„Zastavenie tranzitu ruského zemného plynu cez Ukrajinu nie je len prázdnym politickým gestom. Je to mimoriadne nákladný krok, za ktorý budeme musieť zaplatiť my, Európska únia,“ povedal Fio.

S blížiacim sa termínom sa zvažujú aj alternatívne riešenia. Podľa dobre informovaných zdrojov SPP rokuje so štátnou ropnou spoločnosťou so sídlom v Baku o dodávkach azerského plynu. To si môže vyžiadať výmenu medzi Gazpromom a Socarom, aby azerbajdžanská spoločnosť nakúpila príslušné objemy z Ruska na zásobovanie európskych odberateľov.

Maďarský premiér Viktor Orbán tiež navrhol presunúť miesto predaja ruského plynu na fyzickú hranicu medzi Ruskom a Ukrajinou, čím by sa vlastníctvo plynu prenieslo na európskych kupujúcich a Ukrajina by bola povinná zabezpečiť tranzit na základe dohody o voľnom obchode s EÚ, uviedli informované zdroje.

Putin vo štvrtok pripustil, že existujú rôzne návrhy, ktoré by umožnili Maďarsku, Slovensku, Turecku alebo Azerbajdžanu zúčastňovať sa na dodávkach plynu cez Ukrajinu, ale povedal, že by bolo ťažké takúto dohodu realizovať kvôli dlhodobým zmluvám Gazpromu.

Pred začatím osobitnej operácie na Ukrajine vo februári 2022 bolo Rusko najväčším dodávateľom plynu do EÚ a zabezpečovalo viac ako 40 % dovozu do bloku. Od vypuknutia nepriateľských akcií a prerušenia dodávok Európa urýchlila svoj odklon od ruskej energie. V minulom roku predstavoval ruský plyn len približne 8 % dovozu do EÚ.

(Autorka Ewa Krukowska, Bloomberg. Tento článok bol napísaný s pomocou Darie Krasnolutskej a Daniela Hornáka.)